Növekedésre ugyan az agrárágazatban nem számítottunk, ám a több mint 3 százalékos mezőgazdasági GDP-csökkenés mellbevágó adat, s jól tükrözi az agrárirányítás évtizedes mulasztásait, amit az elmúlt évek felemás agrárpolitikája csak tovább rontott. - mondta az MTI-nek Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója, aki arra is rámutatott: a tavalyi - főleg az energiaárak drasztikus emelkedésének köszönhetően elszenvedett - jelentős cserearányromlás miatt a belföldön felhasználható jövedelmek 1-2 százalékponttal elmaradtak a megtermelt GDP mértékétől és tavaly csak 4 százalékkal növekedtek. Ezt a háztartások fogyasztási kiadásainak 3,8 százalékos és a beruházások 6,6 százalékos növekedése fedi le.
A GKI a beruházások tavaly, utolsó negyedévi élénkülésének folytatására számít. Hegedűs Miklós szerint az idén az állóeszköz-felhasználás 8-10 százalék körüli bővülése várható. A GKI előrejelzése szerint az idei GDP növekedése 5 százalék körüli lesz.
Lóránt Károly, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet közgazdasági és elemző osztályának vezetője elmondta: súlyánál fogva a feldolgozóipar növekedése határozza meg a GDP növekedését. Az ágazat dinamikájának negyedévről negyedévre történő csökkenése a multinacionális cégek magyarországi befektetéseinek lassulását mutatja. Ezt pedig még nem tudja kompenzálni az erősödő belföldi gazdaság - tette hozzá az osztályvezető.
Lóránt Károly elmondta, hogy a belföldi gazdaság erőltetett élénkítésével vigyázni kell, mert az veszélyeztetheti a külső egyensúlyt. Mint mondta, jó politika mellett pár éven belül elképzelhető, hogy a magyar tulajdonban lévő társaságok eljutnak arra a szintre, hogy felzárkózzanak a külföldi vállalatok teljesítményéhez.
Az Ecostat becslése szerint 2001-ben a GDP növekedési üteme csökkenni fog, 4,5-5 százalékos sávban várható.
