Herczog szerint távlatilag az is elképzelhető, hogy a kormány ugyan részt venne az előterjesztések előkészítésében, a bizottságok, illetve a tanács munkájában, a vitában, de a jelentésekről, az állásfoglalásokról nem szavazna - mondta miniszteri megbízott. Így a testület konszenzussal fogadhatna el olyan kritikai jelentéseket is, amelyekkel a kormányoldal nem azonosulna. Mindez kifejezhetné a testület nagyobb autonómiáját.
A kormányzat javasolja azt is, hogy a Gazdasági Tanács résztvevői alkossanak hat oldalt. A kormány, a munkaadók, a szakszervezetek, a kamarák, a külföldi befektetők, a pénzügyi szektor oldala lényegében a tanács jelenlegi résztvevői körét alkotná. Ugyanakkor az oldalálláspontok kialakítása megkönnyítené a vitát, az eltérő és egyező vélemények összegzését, az eltérő álláspontok közelítését.
A javaslat szerint létrehozandó stratégiai bizottság a stratégiai koncepciókkal, reformelképzelésekkel foglalkozna. Az operatív bizottság a napi aktuális kérdésekkel foglalkozna.
