Már negyedik éve emelkedik a bolti lopásokból származó kár a német kiskereskedelemben, 2025-ben új rekordot ért el: tavaly több mint 4,3 milliárd euró értékben tulajdonítottak el árut, ami 3,1 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Az n-tv.de német hírportál által idézett tanulmány szerint – amelyben 103 vállalatot kérdeztek meg, összesen 21 225 üzlet adatait feldolgozva – szinte minden piaci szereplő érintett a veszteségekben.
A legnagyobb kárt a vásárlók okozták, akik 3,05 milliárd euró értékben tulajdonítottak el árut, ennek mintegy egyharmada szervezett bűnözői csoportokhoz köthető. Az alkalmazottak 910 millió euró, a beszállítók és szolgáltatók – például szerelők és takarítók – pedig 370 millió euró kárt okoztak.
A lopások leggyakrabban kisebb, de magas értékű, könnyen elrejthető, könnyen továbbértékesíthető termékeket érinti.
- Az élelmiszerboltokból főként alkoholos italok, dohánytermékek, kávé, borotvapengék, parfümök, energiaitalok, valamint hús, sajt, csokoládé és egyéb alapvető élelmiszerek tűnnek el.
- A drogériákban leginkább kozmetikumok, parfümök, sminktermékek és borotválkozási kellékek a célpontok.
- A ruházati üzletekből farmereket, cipőket, pólókat és különféle kiegészítő lopnak.
- Az elektronikai boltokban játékkonzolok, mobiltelefonok, fejhallgatók és kisebb elektronikai eszközök számítanak slágernek.
- A barkácsáruházakból leginkább akkumulátoros szerszámok, drágább kéziszerszámok, mérőeszközök és kisebb elektromos alkatrészek tűnnek el.
A lopások növekedése mögött a szakértők szerint több tényező áll: az emelkedő megélhetési költségek és az infláció, a társadalmi normák lazulása és a tulajdonhoz való viszony gyengülése, a jogkövetés csökkenő elfogadottsága, a hatósági ellenőrzés és a büntetőeljárások hiányosságai, valamint a munkaerőhiány és az üzletek leterheltsége.
A tanulmány szerint a bolti lopások miatt a kereskedők átlagosan bevételük mintegy egy százalékát veszítik el, a német állam évente mintegy 590 millió euró áfabevételtől esik el.
