Huszonöt éves börtönbüntetésre ítélte hétfőn egy szöuli bíróság Pak Szongdzse volt igazságügyi minisztert, miután bűnösnek találták a volt dél-koreai elnök által 2024-ben elrendelt hadiállapot kihirdetésében játszott szerepe miatt.
A szöuli központi kerületi bíróság döntésével súlyosbította a vádat képviselő különleges ügyész indítványát, amely 20 éves börtönbüntetés kiszabását kérte. Az első fokú ítélet kihirdetését követően
Pakot rögvest őrizetbe vették azzal az indokkal, fennáll a veszélye, hogy bizonyítékokat semmisíthet meg.
A volt minisztert azzal vádolták, hogy kulcsszerepe volt egy 2024 végén szított lázadásban, és hatalmával visszaélve 2024. december 3-án, miután a volt államfő, Jun Szogjol hadiállapotot hirdetett ki az országban, kabinetülést hívott össze, hogy a büntetésvégrehajtási intézetek kapacitásának felmérésével előkészítse azon politikusok bebörtönzését, akiket a hadiállapot alatt várhatóan letartóztatnak, és utasítsa az utazási korlátozásokról döntő minisztériumi tisztviselőket, hogy jelentkezzenek szolgálatra.
A vádlott végül hátat fordított az alkotmány védelmére vállalt kötelességének, amikor azt hitte, hogy a felkelés sikerrel járhat, és inkább úgy döntött, hogy részt vesz benne
– állapította meg a bíróság.
Jun Szogjol volt dél-koreai elnököt tíz napja ítélték 30 év börtönbüntetésre, mert 2024-ben utasítást adott katonai drónok küldésére a szomszédos Észak-Koreába, a vád szerint azzal a céllal, hogy provokálja Phenjant és ürügyet teremtsen a hadiállapot kihirdetésére.
Emlékezetes, Jun Szogjol volt dél-koreai elnököt 30 év börtönbüntetésre ítélték nemrég, mert 2024-ben utasítást adott katonai drónok küldésére a szomszédos Észak-Koreába, a vád szerint azzal a céllal, hogy provokálja Phenjant és ürügyet teremtsen a hadiállapot kihirdetésére.
