BUX 138988.03 0,99 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közelebb a háború végéhez? Bizakodnak a közvetítők

Biztató előrelépésről számoltak be a közvetítők az Egyesült Államok és Irán svájci tárgyalásai után, a felek tovább egyeztetnek a 60 napon belül tető alá hozandó végleges megállapodás alapelveiről.

2026. június 22. hétfő, 08:25

Fotó: Getty Images / Pool - Az Egyesült Államok alelnöke, J. D. Vance, Pakisztán miniszterelnöke, Shehbaz Sharif, valamint Katar miniszterelnöke Mohamed bin Abdulrahman bin Jassim Ál Száni Svájcban 2026. június 21-én
STANSSTAD, SWITZERLAND - JUNE 21:  Pakistan's Prime Minister Shehbaz Sharif speaks next to U.S. Vice President JD Vance and Qatar's Prime Minister and Minister for Foreign Affairs Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani during a quadrilateral meeting between the U.S., Iran, Pakistan, and Qatar at the Lake Lucerne Summit, aimed at advancing a deal to end the Middle East conflict at the Buergenstock Resort, Lake Lucerne on June 21, 2026 near Stansstad, Switzerland. Vance is visiting Switzerland for negotiations with Iran to end the war that have been delayed by Israeli strikes in Lebanon and over the opening the Strait of Hormuz.  (Photo by Nathan Howard-Pool/Getty Images)
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A háború lezárását célzó egyeztetéseken közvetítő szerepet betöltő Katar és Pakisztán képviselői „biztató előrelépésekről” számoltak be az amerikai-iráni tárgyalások első svájci fordulója után.

Közölték, hogy az Egyesült Államok és Irán delegációi a svájci tárgyalásokat követően munkaszintű konzultációkat indítanak, a közvetítők szerint a cél egy 60 napon belül tető alá hozható végleges megállapodás elérése.

Ennek érdekében egy magas szintű bizottság irányításával kijelölt ütemterv mentén haladnak tovább az egyeztetések.

A Katar és Pakisztán által kiadott közös közlemény szerint munkacsoportok foglalkoznak az iráni atomprogram kérdésével, valamint a nyugati szankciók lehetséges feloldásával.

Emellett kommunikációs csatornát hoztak létre a félreértések elkerülése érdekében, különös tekintettel a Hormuzi-szoros biztonságára és a kereskedelmi hajózás zavartalan működésére - írta az n-tv.de német hírportál.

A dokumentum szerint külön mechanizmust alakítanak ki a libanoni tűzszünet fenntartásának ellenőrzésére is, mivel a térségben továbbra is feszültségek tapasztalhatók.

A felek a megbeszéléseket „konstruktív légkörben” folytatták, és a közvetítők szerint több ponton is közeledtek az álláspontok, miközben a részletek kidolgozása továbbra is szakértői szinten zajlik.

A svájci tárgyalások első fordulója vasárnap mintegy egy órán át tartott. Az amerikai delegációt J. D. Vance alelnök vezette, míg az iráni küldöttséget Mohammad Bagher Ghalibaf főtárgyaló és Abbász Aragcsi külügyminiszter irányította.

A vasárnapi egyeztetések rövid időre megszakadtak, miután az iráni delegáció tiltakozott Donald Trump amerikai elnök fenyegető nyilatkozatai miatt. Trump a Truth Social platformon egyebek mellett azt írta, hogy Iránnak haladéktalanul meg kell fékeznie a libanoni Hezbollah síita milícia tevékenységét.

„Ha nem teszik ezt, ismét kemény csapást mérünk Iránra, úgy mint múlt héten, csak még keményebben” - hangoztatta Trump az MTI tudósítása szerint. Az amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban azt is kijelentette: ha Irán lezárná a Hormuzi-szorost, „nem maradna országa”, és katonai erő alkalmazását helyezte kilátásba.

Az Egyesült Államok és Izrael február végén indított háborút Irán ellen. Április elején tűzszünet lépett életbe, amelyet azonban több alkalommal is megsértettek. A múlt héten Washington és Teherán keretmegállapodást kötött, hogy 60 napon belül átfogó egyezség szülessen a konfliktus lezárásáról.

Ez is érdekelhet