BUX 138610.43 0,72 %
OTP 44530 1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Betiltják az energiaitalokat Angliában a 16 év alattiaknak

Nincs kecmec, a brit kormány új törvénye értelmében a 16 éven aluli fiataloknak hamarosan tilos lesz vásárolniuk energiaitalokat. Hazánkban még szigorúbb a vonatkozó kormányrendelet.

2025. szeptember 3. szerda, 17:02

Fotó: Getty Images / Joe Raedle
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormányzat új törvényt tervez Angliában, amely megtiltaná, hogy 16 év alattiak energiaitalokat, például Red Bullt, Monstert és Prime-ot vásároljanak üzletekben, éttermekben, kávézókban, automatákban, vagy akár online – számol be a BBC.

Becslések szerint az Egyesült Királyságban a gyermekek akár egyharmada is fogyaszt ilyen típusú italokat heti szinten, annak ellenére, hogy a legtöbb szupermarket már bevezette az önkéntes tilalmat.

Beszédes, hogy néhány népszerű ital több koffeint tartalmaz, mint két csésze kávé.

A túlzott fogyasztás fejfájáshoz és alvási problémákhoz vezethet.

Wes Streeting egészségügyi és szociális miniszter a BBC Radio 4 Today című műsorában azt nyilatkozta, hogy a kormányt a szülők, a tanárok és a gyerekek „felszólították” a cselekvésre.

„Látható a hatása az egészségre, a koncentrációra és a tanulásra, ezért cselekszünk”

– nyilatkozta a BBC Breakfastnek.

A túl sok bevitt koffein szapora szívverést, rendellenes szívritmust és görcsrohamokat okozhat. Ritkán pedig előfordultak halálesetek, melyek a túlzott koffeinfogyasztáshoz köthetők.

Az italok cukros változatai károsíthatják a fogakat és hozzájárulhatnak az elhízáshoz az Egyesült Királyság Dietetikusainak Szövetsége szerint. Ők egy 12 hétig tartó konzultáció keretében bizonyítékokat gyűjtenek az egészségügyi és oktatási szakértőktől, valamint a nyilvánosságtól, a kiskereskedőktől és a gyártóktól, akik már betiltották az italokat.

Bár a tilalomra még nem tűztek ki hivatalos dátumot, Streeting azt mondta, hogy az „sokkal hamarabb” fog életbe lépni, mint ennek a parlamenti ciklusnak a vége – ez az a határidő, amelyre a Munkáspárt korábban ígérete tett.

A 18 éves Carrera a Bite Back nevű ifjúsági aktivista csoport tagja. A Today magazinnak elmondta, hogy a gyártók „okosan” működnek együtt az influenszerekkel, szórakoztató csomagolásokat használnak, és csábító ízeket alkotnak a fiataloknak.

Nem csoda, hogy az energiaitalok a játszótér társadalmi fizetőeszközévé váltak

– fogalmazta meg.

A műsorban reagálva Streeting azt mondta, hogy a kormánynak „haladnia kell a korral”, és foglalkoznia kell a közösségi médiában megjelenő hirdetésekkel.

Magyarországon is szigorú az idevágó szabályozás
Emlékezetes, a törvényhozás azt már Magyarországon is megszavazta, hogy a fiatalkorúak, azaz a 18 éven aluliak számára ne értékesíthessenek energiaitalt. A rendelet értelmében tiltólistára kerülnek azon italok, melyek 100 milliliternyi mennyiségben 15 milligrammnál több koffeint tartalmaznak, kivéve a tejes és növényi tejes változatokat. Emellett minden energiaitalon jól látható, nagybetűs „ENERGIAITAL” feliratot kell feltüntetni.
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet