BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikusan növelik az idegenforgalmi adókat, mindent elárasztott a tömegturizmus

A gésanegyedéről és buddhista templomairól ismert Kiotót szinte fojtogatja a látogatók egyre növekvő tömege. A megemelt adókkal a fenntartható turizmus megteremtése a céljuk.

2025. január 15. szerda, 12:44

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentősen növelik Kiotóban az idegenforgalmi adókat 2026 márciusától kezdődően a történelmi japán várost „sújtó” tömegturizmus miatt – jelentették be a helyi hatóságok kedden.

Ennek megfelelően radikális adóemelést fontolgatnak.

A városvezetés elképzelése szerint, amelyet a városi közgyűlésnek még jóvá kell hagynia, 

a Kiotóba látogató turistáknak jellemzően 6 eurónak megfelelő (kb. 2400 forint) adót kell majd fizetniük személyenként és éjszakánként, de a luxusszállodákban megszálló vendégek még ennél is magasabb adókra számíthatnak.

A gésanegyedéről és buddhista templomairól ismert egykori császári fővárost szinte fojtogatja a látogatók egyre növekvő tömege, amely komoly terhet ró a város infrastruktúrájára is. A helyiek forgalmi dugókra és a külföldi turisták botrányos viselkedésére panaszkodnak.

A városvezetés abban bízik, hogy a megemelt adókkal olyan „fenntartható turizmust” tudnak kialakítani, amely megfelelő lesz a városban élők, a turisták és az idegenforgalmi vállalatok számára is.

Tavaly márciusban korlátozták Kiotó Gion nevű gésanegyedében a helyi lakosok szerint botrányosan viselkedő turisták mozgását, kitiltották őket a szűk magánutcákról. A turistacsoportok gyakran paparazzóként viselkednek, ha gésák bukkannak fel a mindössze egy-két méter széles sikátorokban, és erőszakosan fényképezkedni akarnak a hagyományos fehér sminket és kimonót viselő nőkkel.

A koronavírus-járvány végével a turizmus ismételten fellendült Japánban. A távol-keleti országba beutazó turisták száma tavaly rekordot dönthetett és elérhette a 35 milliót is. A japán kormány azzal számol, hogy 2030-ra évente mintegy 60 millió látogató érkezhet.

Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet