BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A katasztrófa elkerüléséhez 100 milliárd dollárt kellene beletenni az afrikai megújuló energiaforrásokba

Egy új tanulmány szerint évi 100 milliárd dollárra kellene növelni a szubszaharai Afrikában a megújuló energiaforrásokba való befektetéseket a globális klímacélok teljesítéséhez.

2024. február 13. kedd, 21:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy friss tanulmány szerint a szubszaharai Afrika megújuló energiaforrásokba való befektetéseinek az ötszörösére kell nőniük ahhoz, hogy a globális kapacitás 11 500 gigawatt tiszta energiára való növelése 2030-ra teljesülhessen.

A tavalyi klímacsúcson (COP28) a kormányok abban állapodtak meg, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiával működő létesítményeinek a számát a világon, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsák.

A Bloomberg által ismertetett jelentés szerint a szubszaharai Afrikának a 2023-as 20 milliárd dollárról évi 100 milliárd dollárra kellene növelnie a beruházásokat 2030-ig, hogy hozzájáruljon a globális cél teljesítéséhez. 

Climate Analytics tanulmánya regionális referenciaértékeket javasol, amely alapján kiszámítja a szükséges finanszírozás összegét. Ez alapján globálisan 2024 és 2030 között évi 2 billió dolláros befektetésekre lenne szükség.

A portál ennek kapcsán megjegyzi, hogy a szubszaharai Afrika jelenleg a világ legkevésbé villamosított régiója: lakosságának több mint fele nem jut áramhoz, a kereslet viszont a következő évtizedben megduplázódik majd. 

A megújuló energiaforrások afrikai kiépítését támogató finanszírozás sürgős és gyors növelése nélkül milliók maradnak le a megújulók forradalmának előnyeiről – tisztább levegőről, olcsóbb áramról és nagyobb energiabiztonságról. Sokkal többet kell tenni a megújulók mobilizálása és a hálózatbővítés érdekében a kevésbé gazdag országokban

– áll a kutatásban.

tanulmány által felvázolt forgatókönyv szerint Afrikának 2030-ra 300 gigawattra kellene növelnie a megújuló energiaforrások kapacitását, 2040-re pedig körülbelül 60 gigawatt fosszilis tüzelésű energiaforrást kellene megszüntetnie. Ezzel szemben Európának 2035-re 1500 gigawatt „piszkos energiát” kell nyugdíjba küldenie.

Jön az ötödik ipari forradalom: sokan örülhetnek
Sürgető a tiszta energiára való átállás hazánkban, mert több mint 5 millió kisfogyasztónál eléri a földgáz használatának aránya az 50 százalékot, jóval meghaladva az EU-s átlagot. Közben Steiner Attila, energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár elmondta: 20 évvel meghosszabbítaná az Orbán-kormány a Paksi Atomerőmű működési engedélyét.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet