BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán szövetségest veszített, régi ellenfelet kapott cserébe

Elveszítette a bizalmi szavazást a Szejmben Mateusz Morawiecki, valamint a Jog és Igazságosság párt (PiS), ezzel pedig véget ért a nyolc évig tartó kereszténykonzervatív kormányzás Lengyelországban.

2023. december 11. hétfő, 19:38

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

PiS mellett 190-en szavaztak, míg ellene 266-an, ezzel pedig a Polgári Koalíciót vezető Donald Tusk maradt az aspiráns a miniszterelnöki pozícióra.

Lengyelországban 74 százalékos rekordrészvétel mellett tartottak választásokat októberben. Habár a PiS kapta a legtöbb voksot, az ellenzéki pártok összességében több mandátumot szereztek, emiatt mégsem tudnak kormányt alakítani.

Nem sokkal háromnegyed 7 után a szejm hivatalosan fel is kérte miniszterelnöknek Donald Tuskot, aki utoljára 2007 és 2014 között töltötte be ezt a posztot – írja az Onet.pl. 248 képviselő szavazott mellette, és 201 ellene.

A szavazás pillanatait egyes lengyel mozikban élőben is közvetítették. A kormányváltás történelmi jelentőségét jól jelzi a nézők reakciója Morawiecki leszavazásának pillanatában:

Poles cheering the end of the PiS era screened live in cinemas is truly memeworthy https://t.co/dTJpG5vmAp — Alexander Clarkson  (@APHClarkson) December 11, 2023

Donald Tusk a korábbi években az egyik legkeményebb bírálója volt Orbán Viktor politikájának. A frissen megválasztott miniszterelnök 2021-ben járt Magyarországon az ellenzéki pártok meghívására.

Tusk: Magyarország szégyenteljesen viselkedett
Az Európai Tanács volt elnöke szerint szégyent hoztak magukra azok az országok, amelyek blokkolták az Oroszországra kiszabható legdurvább szankciókat. Németország mellett, a magyar kormány is részt vett a gazdasági "atomfegyver" késleltetésében.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet