BUX 139046.85 1,03 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

ENSZ-főtitkár: az érintetteknek fizetniük kellene a rabszolgaságért

António Guterres, az ENSZ főtitkára kedden arra hívta fel a figyelmét: egyetlen ország sem számolt el átfogóan a múltjáért.

2023. szeptember 19. kedd, 15:56

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A főtitkár elismerte, hogy a gyarmatosítás és a rabszolgaság során elszenvedett történelmi sérelmeknél különösen nehéz a gazdasági károk felmérése az azóta eltelt idő miatt. Hozzátette, az elkövetőket és az áldozatokat is nehéz már azonosítani.

Kiemelte ugyanakkor, hogy nem jelenthetik ezek az alapját annak, hogy semmibe vegyék a kompenzációra vonatkozó jogi kötelezettségek létezését.

Az ENSZ-főtitkár által jegyzett jelentésben az MTI szerint azt javasolják, hogy a rabszolgatartás és a gyarmatosítás örökségét kezelni kell, amihez többféle eszközt is fontolóra kellene venniük a tagországoknak – egyebek mellett a kártérítést, az igazságszolgáltatást, továbbá megbékélés elősegítéséhez szükséges eszközöket.

rabszolgatartásért való kártérítés nem új keletű elképzelés, ugyanakkor az utóbbi időben egyre nagyobb teret nyert azt ezt sürgető mozgalom, a karibi és afrikai országok is nagyobb hangot kezdtek adni az erre vonatkozó igényeiknek. Az Európai Unió tagállamainak vezetői júliusban egy dokumentumban elfogadták, hogy „mélységes sajnálatukat fejezik ki” a gyarmati idők transzatlanti rabszolga-kereskedelme miatt, ami „emberek millióinak okozott mérhetetlen szenvedést.”

Tízmillióval több ember él modern rabszolgaságban, köztük minden negyedik kiskorú
Globális felmérést készített az ENSZ, a WFF (Walk Free Foundation) és az IOM (International Organisation for Migration), amiből kiderült, hogy öt év alatt tízmillióval több ember van kitéve a modern rabszolgaságnak. Megállapították, hogy nincs kimutatható kapcsolat a rabszolgaság népességen belüli aránya és az adott ország gazdasági helyzete között.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet