BUX 137975.60 -1,09 %
OTP 44270 -1,45 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kínaiak telefonbetyárkodással vesznek elégtételt a fukusimai vízleeresztés miatt

Különös módszerekkel stresszelik a japán vállalkozásokat.

2023. augusztus 27. vasárnap, 14:05

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tokió felszólította Pekinget, hogy „szavatolja a Kínában élő japán lakosok biztonságát”, azt követően, hogy japán vállalkozásokat érintő telefonos zaklatási hullám indult a fukusimai atomerőmű tisztított szennyvízének a Csendes-óceánba történő leengedése miatt.

Kína határozottan ellenezte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által hitelesített terv szerint szűrt és hígított fukusimai víz kibocsátását, és felfüggesztette a Japánból származó tengeri halak és tenger gyümölcseinek minden importját.

Kínából érkező telefonos felhívások csütörtökön kezdték elárasztani a japán vállalkozásokat, amikor a víz leengedési műveletét irányító japán Tepco üzemeltető vállalat megkezdte a Fukusima Daiicsi atomerőműben a leállt atomreaktorok hűtésére használt víz kibocsátását.

Namazu Hirojuki, Japán ázsiai és óceániai ügyekért felelős vezető diplomatája – a japán külügyminisztérium szombaton késő este kiadott közleménye szerint – arra kérte a tokiói pekingi nagykövetség vezető tisztviselőit, hogy szólítsanak fel nyugalomra.

Felszólítjuk a kínai kormányt, hogy tegye meg a megfelelő intézkedéseket, beleértve a nyugodt viselkedésre való felszólítást, és tegyen meg minden lehetséges intézkedést a Kínában élő japánok és a Kínában lévő japán diplomáciai képviseletek biztonságának garantálása érdekében

Tokió pekingi nagykövetsége külön kérte polgárait, hogy tartózkodjanak a hangos japán beszédtől.

Egy fukusimai üzletember, akit a Kyodo japán hírügynökség idézett, azt mondta, hogy négy éttermébe és cukrászdájába pénteken összesen mintegy ezer telefonhívás érkezett, többségük Kínából, ami arra késztette üzleteit, hogy kikapcsolják a vonalaikat.

Fukusima város polgármestere, Kohata Hirosi a Facebookon szombaton közzétett bejegyzésében azt írta, hogy a városháza két nap alatt mintegy 200 hasonló hívást kapott, és hogy a helyi iskolák, éttermek és szállodák is érintettek voltak.

A közösségi médiában kínai internetezők olyan videókat osztottak meg, amelyeken japán számokat hívnak.

Japán összesen több mint 1,3 millió köbméter fukusimai szennyvizet tervez a Csendes-óceánba engedni, mégpedig fokozatosan, a jelenlegi ütemterv szerint a 2050-es évek elejéig.

Ez a víz esőből, talajvízből és a 2011-es szökőár után leolvadt három reaktor magjának hűtéséhez használt vízből származik.

A trícium kivételével minden radioaktív anyagot eltávolítottak belőle, majd tengervízzel hígították, mielőtt az óceánba engedték volna, hogy radioaktivitása ne haladja meg az 1500 bequerel/literes határértéket.

A Fukusima Daicsi atomerőműben 2011-ben egy földrengés és szökőár következtében magolvadás következett be. Bár a reaktorokat leállították, azokat továbbra is hűteni kellett. A hűtővizet később tartályokban helyezték el. Mivel a tárolásra rendelkezésre álló hely fogytán van, a vizet most egy hosszú alagúton keresztül vezetik az óceánba. Előzetesen megszűrik és tengervízzel hígítják.

Hegedűs Szabolcs
Hegedűs Szabolcs
Hegedüs Szabolcs közéleti, külpolitikai és külgazdasági témákkal foglalkozik. Írásaiban az Európai Unió és a régiós országok folyamatait követi, különös tekintettel a gazdasági és politikai összefüggésekre. Pályafutását televíziós és rádiós újságíróként kezdte, az Economx főmunkatársa.

Ez is érdekelhet