Patriot típusú amerikai légvédelmi rakétarendszert
semmisített meg a Kinzsal hiperszonikus rakétarendszer precíziós csapása
Kijevben – jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi
minisztérium szóvivője a keddi hadijelentést ismertetve.
Az orosz fegyveres erők éjjel nagyhatótávolságú, légi és
tengeri indítású precíziós fegyverekkel sikeres koncentrált csapást mértek az
ukrán hadsereg alegységeire, valamint a nyugati országokból érkezett
lőszereket, fegyvereket és hadfelszerelést tároló raktárokra – tette hozzá.
Konasenkov azt állította, hogy
Bahmutban az orosz rohamegységek folytatták a támadást a város nyugati negyedeiben, a szárnyaikat biztosító egyégek pedig csak Krasznénél tíz ukrán ellentámadást vertek vissza, és legkevesebb 70 ellenséges katonát megöltek.
Gyenyisz Pusilin, a jórészt orosz
ellenőrzés alá került donyecki régió Moszkva által megbízott vezetője a
Szolovjov Live médiacsatornán jelentette be, hogy Bahmut térségében az orosz
szárnyakra erősítést vezényeltek.
Az ostromban kulcsszerepet játszó Wagner magánhadsereg
alapítója, Jevgenyij Prigozsin kedden egy videót tett közzé a sajtószolgálata Telegram-csatornáján, amelyen azt mondta: már csak két elenyésző nagyságú
terület maradt ukrán ellenőrzés alatt a városban. Korábbi közlés szerint
Bahmutnak már legalább a 95 százaléka orosz kézre került.
Közben Volodimir Zelenszkij hazaérkezett Kijevbe és rögtön
haditanácsot hívott össze – számolt be az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Meghallgattam a stratégiai-műveleti csoportok vezetőinek beszámolóját a harci cselekmények állásáról a területükhöz tartozó frontvonalon. Áttekintettük az általános műveleti helyzetet és a hírszerzési adatokat – írta az államfő a Telegramon.
Az értekezleten módosították a
fegyver- és lőszerellátás menetrendjét, a harci egységek és tartalékos erők
közötti elosztását is. Ezenkívül Zelenszkij tájékoztatása szerint meghallgatták
az újonnan létrehozott dandárok harckészültségi ellenőrzésének eredményeit.
Az ukrán légierő parancsnoksága közölte, hogy számításai
szerint több mint 120 millió dollárba került Oroszországnak az Ukrajna ellen
keddre virradóan végrehajtott nagyszabású légicsapás. Szerhij Najev, a
Donyec-medencei fronton harcoló ukrán Egyesített Erők parancsnoka hozzátette,
hogy május eleje óta ez volt a nyolcadik légitámadás, amelyet az orosz erők
Kijev ellen intéztek.
Az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat
keddi közleményében azt írta, hogy az orosz megszállás alatt lévő zaporizzsjai
atomerőműben szinte naponta szigorítják az oroszok az ott dolgozó ukránok
munkavégzésének és tartózkodásának szabályait. A vállalat közlése szerint
jelenleg mintegy 2,5 ezer szakember dolgozik az atomerőműben.
Számháború zajlik a két fél veszteségeiről
Az ukrán vezérkar legfrissebb keddi összesítése szerint az orosz hadsereg Ukrajnában elszenvedett embervesztesége megközelítette a 200
ezret. Az ukrán erők hétfőn megsemmisítettek egyebek mellett három orosz
harckocsit, 13 tüzérségi rendszert és 12 drónt.
Az oroszok arról számoltak be, hogy az ukrán fegyveres erők
az elmúlt nap folyamán mintegy félezer embert veszítettek, és elérheti a 215-öt
azoknak az ukrán katonáknak a száma, akik a Donyeck körzetében zajló harcokban
esetek el. A Konasenkov tábornok beszámolt még egyebek között egy Szu-24-es és
egy Szu-25-ös ukrán katonai gépnek a lelövéséről, valamint hét brit Storm
Shadow manőverező robotrepülőgépnek, három amerikai radarelhárító Harm
rakétának, és HIMARS sorozatvetők hét lövedékének az orosz légvédelem általi
elfogásáról.
Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről,
köztük Tomkakból és Donyeckből jelentettek a helyi hatóságok kedden ukrán
tüzérségi csapást.
