BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közelebb lehet a drámai fordulat az energiafronton, mint várták

Előrehozta a fosszilis energiahordozók felhasználásának csúcsára vonatkozó előrejelzését az International Energy Agency, amely szerint Kína az átlagosnál jobban fog teljesíteni ezen a téren, Oroszországra viszont gazdasági szempontból sötét jövő vár.

2022. október 27. csütörtök, 10:55

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OECD energiaügyi tanácsadó szervezete, az International Energy Agency (IEA) úgy véli, hogy az Ukrajna ellen indított orosz invázió, amelynek részeként az orosz vezetés zsarolóeszközt csinált Európa földgázellátásából, közelebb hozta azt a pillanatot, amikor a világ eléri a fosszilis energiahordozók felhasználásának csúcsát - tudósít a Financial Times. Ez a pillanat már az évtized végén elérkezhet.

Faith Birol, az IEA igazgatója úgy véli, a világtársadalom immáron szélsebesen közeledik e felé az időpont felé, amelytől kezdve az ipari fejlődés eddigi energiahordozói, a szén, a kőolaj és a földgáz felhasználása csökkenni fog.

Azt követően, hogy a gáz felhasználása az elmúlt tíz évben gyorsan növekedett, a földgáz korszaka ugyanilyen gyorsan a végéhez is ér. Ez párosul az olaj és a szén szerepének visszaszorulásával, így immáron 2030 táján megtörténhet a nevezetes peak oil. Korábban ezt a kifejezést riogatásra használták, mondván: amikor bekövetkezik, a világ népei egymás torkának fognak esni a maradék energiaforrásokért.

A kormányok is ügyködnek

Birol szerint a kormányok rajta vannak azon, hogy megoldják azt a helyzetet, amelyben a Kreml fegyvert csinált Európa gázellátásából. Az északi gázfolyosó elzárásával rá akarják bírni a nyugati országokat, hogy megvonják katonai és pénzügy támogatásukat Ukrajnától. Az IEA vezetője szerint e húzás következményei évtizedeken át rezonálni fognak a világ energiaiparában.

A szervezet friss éves jelentése szerint a zöldenergiába irányulő befektetések az évtized végére 50 százalékkal, évi kétezer milliárd dollárra mennek fel, ami kétszerese a fosszilis energiahordozókba áramló mai befektetéseknek. Ugyanakkor ennek duplájára lenne szükség ahhoz, hogy a kormányok megvalósíthassák nettó zéró károsanyag-kibocsátási terveiket.

Kína és Oroszország

Kína, a fosszilis energiahordozók legnagyobb fogyasztója a világon, a jelentős zöldenergia-befektetéseknek köszönhetően jól fog teljesíteni az átállásban. Az ázsiai ország kereslete ezen a téren elérheti csúcsát az évtized végére.

Ugyanakkor Oroszország a vesztese lesz annak az "energiaháborúnak", amit Európára rárobbantott. Az IEA előrejelzése szerint az energiahordozók világkereskedelmében élvezett jelenlegi 20 százalékos aránya 2030-ra 13 százaléka csökken. Az oroszok helyét közel-keleti és az amerikai szállítók vehetik át, így Moszkva súlya a nemzetközi energiapiacon csökkenni fog.

Füst

Az IEA arra számít, hogy a világ károsanyag-kibocsátása - vélhetően a relatíve nagyobb füsttel járó szénégetés visszaszorulásának köszönhetően - 2025-re elérheti a csúcsát, ám sajnálatos módon ezt nem követi gyors csökkenés. Így ez a fejlemény nem biztosítja, hogy a Föld légkörének átlaghőmérséklete ne emelkedjen 1,5 Celsius-foknál többel, ami a globális klímakatasztrófa elkerülésének feltétele.

Az energetikai tanácsadó szervezet szerint a fosszilis energiahordozók iránti kereslet csak lassan fog csökkenni a 2020-as évek közepétől 2050-ig. Ebben az időszakban csak annyi olajnak megfelelő fosszilis energiahordozó esik ki a fogyasztásból, amennyit egy nagyobb olajmező teljes kitermelési életciklusában a felszínre lehet hozni.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet