BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eldöntötték: madárfészek lesz a tengeri fúrótoronyból

Az újrahasznosításnak egy eddig kevésbé próbált formájával próbálkozik a dán Orsted. A cég azt tervezi, az Északi-tengeren lévő egyik földgázplatformot a kitermelés befejeztével nem leszerelni kell, majd a szárazföldre vontnatni, hanem érdemesebb a térségben élő madarak védelmére átépíteni. Erre szükség is volna, mivel a közelben szélerőműfarmok épülnek.

2022. augusztus 27. szombat, 15:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

 Az Alpha Petroleum Resources és az Energean egyetértési nyilatkozatot írt az Orsteddel, hogy fontolóra vegyék az Egyesült Királyság keleti partjainál található Wenlock gázplatform újrahasznosítását - írta meg a WindPowerMonthlyAz olaj- és gázipari társaságok megvizsgálják annak lehetőségét, hogy az északi-tengeri gázplatformot fészkelő madarak használatára alakítsák át.

A platform közel van ahhoz a helyhez, ahol a megújuló energiaforrásokkal foglalkozó dán energetikai órás - a világ legfenntarthatóbb vállalatává is megválasztott Orsted - egy újabb offshore szélerőműparkot szeretne építeni. A Hornsea One és Two már a hálózaton van, a harmadik "fejezet" tavaly év végén kapta meg az építési engedélyt - a Wenlock pedig a tervezett Hornsea Four közelében található. A fúrótornyot működtető Alpha Petroleum és az Orsted úgy vélik, hogy ha a vízben álló (lebegő) masszív infrastruktúrát nem tüntetik el, jobbat tesznek a tengeri madarakkal.

A Rissa vagy Kittiwakes néven ismert feketelábú sirályok például kifejezetten kedvelik az ember alkotta szerkezetet - leginkább a fészekrakáshoz. Az Orsted legutóbbi felmérései szerint pedig - írja az Offshore Mag - a feketelábú sirályok a Wenlock platformon éppenséggel egy teljes kolóniát kialakítottak már; júniusban 69 lakott fészket számoltak meg ott.

A wenlocki kutak lezárását és a platformon a kitermelés befejezését 2023-ra tervezik. Ezt követően építenék át úgy az infrastruktúrát, hogy az minimálisra csökkentse a tengeri madarak zavarását. Az átépítés mikéntje még kérdéses, de az már biztos, hogy a fúrótorony tetejét lebontják, és valószínűbb, hogy a helikopter leszállóra sem tartanak majd többé igényt.

Szabó István M.
Szabó István M.

Ez is érdekelhet