BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oroszország pluszvámmal mesterségesen drágítja az olajexportját

Mintegy 3 dollárral növelik a tonnánkénti vámtarifát az orosz olajexportnál. Közben a Brent és a WTI ára is beszakadt, számolva a piac kínálatnövekedésével.

2022. március 15. kedd, 14:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Oroszország áprilistól is növeli a kivitelre szánt kőolaj vámját: az orosz pénzügyminisztérium kedden azt közölte, hogy az exportvám tonnánként 2,9 dollárral, 5 százalékkal, 61,2 dollárra nő a jövő hónaptól, miután márciusban 10,6 dollárral emelkedett.

Tavaly áprilisban az exportvám alacsonyabb, 57,6 dollár volt - írja az MTI.

Oroszországban a kormány havonta vizsgálja felül a vámkulcsot egyebek között az orosz Urals típusú nyersolaj világpiaci ára alapján, rendre a hónap közepén. A március közepéig tartó egy hónapban az Urals átlagára 95,6 dollár volt az egy hónappal korábbi 91,7 dollár után.

Az Urals gyengébb minőségű az északi-tengeri Brent olajfajtánál, mert magasabb a kéntartalma.

Közben a Brent és a WTI ára is esésben van: előbbi nyersolajfajta határidős jegyzései 8 százalékkal, hordónként 98 dollárra süllyedtek a legutóbbi kereskedésben, ami az Oroszország ukrajnai inváziója óta tapasztalt emelkedés nagy részét eltörli. A Brent határidős jegyzései utoljára február végén álltak 100 dollár körül, amikor felerősödtek a félelmek, hogy az ukrajnai háború megzavarja a világ olajforgalmát.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.

Szabó Dániel
Szabó Dániel

Ez is érdekelhet