BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagy testvér győzött: az arcukkal fizetnek az oroszok

A moszkvai metró bevezette, a készpénz, bankkártya és mobiltelefon nélküli fizetési rendszert, a forgóajtók egy részénél a nagy testvér ránéz a kamerájával az utazóra és látja, hogy kifizette-e a jegy árát vagy sem.

2021. október 15. péntek, 12:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A moszkvai metró bevezette új díjfizetési rendszerét, amelyről a fejlesztői azt állítják, hogy ez a világ első olyan díjszedési megoldása, amely az arcfelismerésen alapul - írja a Moscow Times. Más szóval készpénz, bankkártya és mobiltelefon nélküli technológiáról van szó, amely a metró 240 megállójának erre a célra kialakított forgóajtóinál működik.

Az érkezőnek nincs más dolga, mint belenézni a kamerába, semmit sem kell semmihez érintenie - mindta Makszin Liksutov, főpolgármester-helyettes arra utalva, hogy így még véletlenül sem ugorhat egy koronavírus a megérintett felületről az utazó kártyájára, telefonjára és onnan a kezére. Aki így akar közlekedni, annak meg kell adnia a közlekedési vállalatnak a fotóját és a bank- vagy utazási kártyája adatait és egy mobilalkalmazással fel kell iratkoznia a felhasználók közé.

Liksutov szerint az utazók adatait megfelelően titkosítani fogják, ám civil aktivisták aggodalmuknak adtak hangot azzal kapcsolatban a kártékony illetők bármelyik megadott azonosító és más adatok lelophajtáj. A főpolgármester-helyettes szerint a metró utazóinak 15 százaléka fog jelentkezni az arcazonosításon alapuló rendszer használatára a következő három évben.

Moszkvában meglehetősen kiterjedten - a civil jogvédőket aggasztóan
elterjedten - használják az arcfelismerésre alapozó biztonsági
rendszert, összesen 200 ezer kamera vizslatja az emberek arcát a
hivatalos kommunikáció szerint bűnözőkre vadászva.

Az ezzel kapcsolatot
vitát felizzította a Kommerszant gazdasági lap cikke, amely szerint a közszolgáltatások feltöltött személyes adatokat automatikusan megosztják az állami biztonsági szervekkel. A moszkvai önkormányzat tagadja ezt, ám a Kreml emlékezetet arra, hogy a hatóság törvény adta joga felhasználni a közintézmények internetes oldalin megjelenő személyes adatokat.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet