BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken az olajár, de a járvány bekavarhat

Több mint hat százalékkal csökkent, így másfél havi mélypontra került a kőolaj világpiaci ára azután, hogy a OPEC+ kőolajtermelő csoport vasárnap megállapodott a kitermelés növeléséről. A befektetők attól tartanak, hogy túlkínálat alakul ki az olajpiacokon, miközben számos országban újra fellángolt a koronavírus-járvány - írja az MTI a Reuters és a TASZSZ hírügynökségekre hivatkozva.

2021. július 19. hétfő, 18:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfő délután fél hat körül a szeptemberi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 4,45 dolláros, 6,05 százalékos mínuszban, 69,14 dolláron forgott az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, míg a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónként 66,77 dollárba került, 4,79 dollárral, 6,69 százalékkal csökkent az ár.

Eddigi napi minimumán a Brent 69,05 dolláron, a WTI pedig 66,67 dolláron május 31. óta nem látott mélységben is járt. A Brent ára június 1. óta, a WTI-é pedig június 17. óta először került a 70 dolláros küszöb alá.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseiket, köztük Oroszországot magában foglaló OPEC+ csoport országainak szakminiszterei vasárnap arról állapodtak meg, hogy minden hónapban napi 400 ezer hordóval növelik a kitermelést, amíg ki nem vezetik a napi 5,8 millió hordós termelési kiigazítást.

Tovább csökkenhetnek az olajárak, de lehet, hogy mégsem

Carsten Menke, a legnagyobb svájci magánbank, a Julius Baer elemzője arra számít, hogy az olajárak tovább csökkennek, mivel hosszabb távon az OPEC+ csoport tagjai szabadon emelhetik kitermelésüket kapacitásaik függvényében. Továbbra is bizonyosak abban, hogy az olajpiac a fellendülés utolsó szakaszában van.

A Goldman Sachs New York-i székhelyű globális befektetési bank viszont továbbra is az olajárak emelkedésére számít, mivel az OPEC+ csoport megállapodása összhangban áll azzal a véleményével, hogy a termelőknek "a feszes fizikai piac fenntartására kell összpontosítaniuk, miközben nagyobb jövőbeni kapacitásokra és a konkurens beruházások visszaszorítására törekednek".

Varga Tamás, a PVM Oil osztrák olajbrókercég elemzője azonban óvatosságra intett a kereslet világjárvány utáni fellendülésének várható ütemével kapcsolatban. A globális járványhelyzet ismét súlyossá vált, ami érthető módon óvatossá teszi a befektetőket, "bár hangsúlyozni kell, hogy a világ más részein enyhülnek a korlátozások".

2022 szeptemberig fenntartanák az intézkedéseket

Az olajpiaci fejleményeket és az együttműködésben részt vevő országok
teljesítményét decemberben tekintik át újra a OPEC+ szakminiszterek, és
hozzák meg a végleges döntést a jövő évre vonatkozóan. Jelenleg azt
tervezik, hogy 2022 szeptemberének végéig megszüntetik a termelés
kiigazítását, de mindez függ a piaci feltételek alakulásától - írta az MTI.

A
miniszterek megállapodtak abban is, hogy hat hónappal, 2022 decemberig
meghosszabbítják a 2016 decemberében aláírt és azóta időről-időre újra
jóváhagyott együttműködési megállapodásuk hatályát, és májustól
megemelik öt ország, Irak, Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek,
Szaúd-Arábia és Oroszország kitermelési kvótáját.

Az OPEC+
csoport tavaly májustól 9,7 millió hordóval fogta vissza az
olajkitermelést, hogy megállítsa az árak zuhanását a kereslet meredek
visszaesésének közepette. A helyzet javulásával párhuzamosan, tavaly
augusztus óta azonban fokozatosan emelték kitermelésüket, így az utóbbi
hónapok közül májusban 350 ezer, júniusban további 350 ezer, júliusban
pedig 400 ezer hordóval.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet