Az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeiről folyó, a jelentős nézetkülönbségek miatt felfüggesztett tárgyalások folytatásáról állapodott meg szombaton Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos, vagyis december 31-ig tartó átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. Azóta többször megpróbáltak megállapodni a felek, de áthidalhatatlannak látszik az a konfliktus, hogy London Észak-Íroszországot egy állam-az-államban típusú státuszba helyezné, hogy az ír határ nyitva maradhasson.
A szabadkereskedelmi megállapodás elmaradása azt jelentené, hogy Nagy-Britannia és az EU kereskedelme januártól a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódna, ez viszont vámok megjelenésével járna a jelenleg akadálytalan kétoldalú kereskedelmi forgalomban. Ennek kockázataira a brit üzleti szektor folyamatosan figyelmezteti a brit kormányt.
A hétfői tárgyaláson sem jutottak dűlőre. "A két vezető a tervek szerint személyesen vitatja meg a továbbiakat a következő napokban" - ezt írta Twitterén Ursula von der Leyen hétfő este.
With @BorisJohnson we took stock of the negotiations. The conditions for an agreement are not there due to remaining differences on critical issues. We asked our Chief Negotiators to prepare an overview of the remaining differences to be discussed in person in the coming days. pic.twitter.com/rWCWlMz0dv - Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 7, 2020
A Bizottság brexit-ügyi főtárgyalója, Michel Barnier és brit kollégája Lord Frost közti kereskedelmi egyeztetések elakadtak, mi több, uniós források szerint egyes kérdésekben még nőtt is a szakadék - írja az Euronews.
