BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkezdődött a visszaszámlálás - bezárják Franciaország legrégebbi atomerőművét

Szombaton megkezdődik a legrégebbi franciaországi atomerőmű fokozatos bezárása a kelet-franciaországi Fessenheimben - írja az MTI.

2020. február 19. szerda, 19:44

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A francia-német-svájci hármas határ közelében fekvő településen a 900 megawattos teljesítményű ikerblokkokban 1977-ben kezdték meg a villamosenergia-termelést. Az egyes reaktort szombat hajnalban, a kettest pedig június 30-án állítják le végleg a kormány szerdán megjelent rendelete szerint. Az erőmű teljes bezárása 2040-ben várható.

"Az egyes blokk bezárása az első lépés Franciaország energetikai stratégiájában" - közölte Edouard Philippe miniszterelnök.

A fessenheimi atomerőmű az elmúlt több mint négy évtizedben számos politikai vita, tüntetés és a nukleáris energiát ellenzők éhségsztrájkjainak a helyszíne volt. Miközben Fessenheimet övező három országban, Franciaországban, Németországban és Svájcban a környezetvédő csoportok a nukleáris energia veszélyeinek jelképévé tették az erőművet, mások elhibázottnak tartják a lemondást a karbonmentes nukleáris energiáról.

Franciaországban mintegy 70 százalékos a nukleáris energia aránya a lakosság energiaellátásban, ami a legmagasabb a világon, és az ország energiafüggetlenségét 19 atomerőműben 58 reaktor biztosítja. A lakossági energiaellátásban a nukleáris energia arányának 50 százalékra kell csökkennie 2025-re a megújuló energiák arányának növelésével, ahogy azt a 2015-ben elfogadott törvény előírja. A tervek szerint 2035-ig további 12 reaktort állítanak le végleg, jóllehet egyik atomerőművet sem zárják be teljesen.

A fessenheimi atomerőmű teljes leállítását követelő szervezetek többek között veszélyesnek tartják a nukleáris fűtőelemek szerintünk nem megfelelően lezárt pihentető medencében történő tárolását, miközben a helyi önkormányzati vezetők a munkahelyek bezárása miatt aggódnak.

Élisabeth Borne környezetvédelmi miniszter szerdán mindenkit arról biztosított, hogy egyetlen munkahely sem szűnik meg a jelenleg 2 ezer embert foglalkoztató atomerőműben.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet