BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Így teszik olcsóbbá az áramot a lengyelek

Lengyelországban nagyvonalú állami támogatással segítik a háztartási napelemrendszerek terjedését, azaz az áram szempontjából a fogyasztók (consumer) termelőkké és fogyasztókká (prosumer) válását.

2019. július 30. kedd, 06:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az őszi parlamenti választások előtt újabb osztogatással találta meg a háztartásokat a lengyel kormány. Egymilliárd zlotyt (75 milliárd forint, nagyjából egy Duna-híd ára) különítenek el arra, hogy támogassák a háztartási méretű napelemrendszerek telepítését - írta a Business Insider Polska. Mateusz Morawiecki kormányfő és Henryk Kowalski környezetvédelmi miniszter szerint a támogatást elsősorban a gyengén urbanizált területek lakosai használhatják majd ki.

A programot a Nemzeti Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Alap fogja megvalósítani. A kormány várakozásai szerint 200 ezer napelemrendszert fognak telepíteni a felhasználók, egy-egy rendszer árához 5000 zlotyval (370 ezer forint) járul hozzá a kormány. Az energiaügyi miniszter, Krzysztog Tchórzewski azt mondta, hogy egy-egy ilyen berendezés 15-18 ezer zlotyba (1,1-1,4 millió forint) kerül. (A lap arról nem tesz említést, hogy mekkora teljesítményű rendszerekről van szó, de a napelemes rendszerekárazásból és abból egy átlagos család áramfogyasztási igényéből kiindulva, hasonló lehet a magyarországihoz. Nálunk a háztartási  méretű napelemes kiserőművek általában 2,4-4 kW teljesítményűek.)

Az állami támogatás feltétele, hogy a rendszer két irányba is - áramfogyasztás és betáplálás - működjön, és ezt a képességét az áramszolgáltató is igazolja.

A miniszterelnök elmondta azt is, hogy a kormány azt akarja: évi két számjegyű tempóban bővüljön az országban a napenergián alapuló áramtermelés. Lengyelországban jelenleg körülbelül 65 ezer prosumer, azaz olyan áramfogyasztó található, aki nem csupán felvesz a hálózatból elektromos energiát, hanem be is táplál áramot oda. Az ország nagy gondja, hogy még mindig túlnyomó részben szénerőművekben termelik az elektromos energiát, amelyek kiváltása gigantikus kihívás.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet