BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot nőtt tavaly az EU létszáma - de hogyan?

Egy év alatt több mint 1,1 millióval bővült az Európai Unió lélekszáma, amely 2019. január 1-jén 513 millió 481 ezer volt a becslések szerint. A növekedés a pozitív migrációs egyenlegnek tudható be - adta hírül az Eurostat.

2019. július 10. szerda, 13:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly már a második egymást követő évben nem volt természetes népességnövekedés: 5 millió születésre ugyanis 5,3 millió elhalálozás jutott, így a lakosok számának növekedése egyértelműen a bevándorlásból fakadt.

Az EU legnépesebb tagállama továbbra is Németország 83 millió fővel, Franciaországban 67 millióan, az Egyesült Királyságban 66,6 millióan, Olaszországban 60,4 millióan, Spanyolországban 46,9 millióan, Lengyelországban pedig 38 millióan élnek. E hat államban él a 28 tagú unió lakosságának 70,6 százaléka.

A népesség 18 tagországban nőtt 2018-ban, tízben pedig - köztük Magyarországon - csökkent. A legnagyobb emelkedést Máltán, Luxemburgban, Írországban, Cipruson és Svédországban regisztrálták, míg a skála másik végén Lettország, Bulgária, Horvátország, Románia és Litvánia áll.

Magyarország lélekszáma nagyjából 5,6 ezer fővel csökkent, így 2019 elején 9 millió 772 ezer volt, ezzel az EU össznépességének 1,9 százalékát teszi ki. A 93,5 ezer élve születésre 131,2 ezer elhalálozás jutott - áll az Eurostat jelentésében.

A születésszám tovább csökkent, ezer lakosra átlagosan már csak 9,7 újszülött jutott az EU-ban. 2017-hez képest majdnem 118 ezerrel volt kevesebb az újszülöttek száma.

Lakosságarányosan a legtöbb gyerek Írországban látta meg a napvilágot (ezer főre átlagosan 12,5), majd Svédország (11,4), Franciaország (11,0) és Nagy-Britannia (11,0) következik. A sereghajtók szinte kivétel nélkül dél-európai államok, Olaszország (7,3), Spanyolország (7,9), Görögország (8,1), Portugália (8,5), Finnország (8,6), Bulgária (8,9) és Horvátország (9,0).

A halálozási arány Írországban a legalacsonyabb, ahol tavaly 6,4 haláleset jutott ezer lakosra, ezt Ciprus (6,6 ezrelék), Luxemburg (7,1), Málta (7,6), Hollandia (8,9), illetve Spanyolország és Svédország (9,1) követi. Ez az arány Bulgáriában (15,4), Lettországban (15,0), Litvániában (14,1), Romániában (13,5) és Magyarországon (13,4) volt a legmagasabb. Az EU átlagában ezer lakosra átlagosan 10,4 elhalálozás jutott.

Ezekből adódóan a legmagasabb természetes növekedési rátát Írország (6,1 ezrelék), Ciprus (4,1), Luxemburg (3,2), valamint Svédország (2,3) és Franciaország (2,2) vezeti. A természetes fogyás Bulgáriában (6,6 ezrelék) volt a legnagyobb, majd Lettország (4,9), Litvánia (4,1), Horvátország, Magyarország és Románia (egyaránt 3,9) következik - írta az MTI.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet