BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háborúra készülnek a németek?

A hidegháború vége óta a legnagyobb mértékben emelik idén Németországban a védelemre fordított kiadásokat - jelentették pénteken német hírportálok egy kormányzati kimutatás alapján.

2019. május 17. péntek, 13:42

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az értesülések szerint a szövetségi kormány a NATO-nak megküldött beszámolójában azt írta, hogy 47,32 milliárd eurós kiadással számol az idei védelmi költségvetésben, ami több mint ötmilliárd euróval haladja meg az egy évvel korábbit, és harminc éve a legnagyobb növekedés - írta az MTI.

A NATO-tagországok vezetői 2014-es walesi tanácskozásukon vállalták, hogy 2024-ig a GDP 2 százalékának megfelelő összegig közelítik védelmi kiadásaikat. A német kormány azóta minden évben növelte a védelemre szánt forrásokat a szövetségi költségvetésben, és ez jövőre is folytatódik, de a tervezett 49,67 milliárd euró a hazai össztermék (GDP) csupán 1,38 százalékának felel meg.

A 2 százalékos cél és a tényleges kiadások közötti különbség miatt az Egyesült Államok kormánya - elsősorban Donald Trump elnök és Mike Pence alelnök - számos alkalommal élesen bírálta a német vezetést.

Berlin szerint a költségvetés teherbíró, és a Bundeswehr - a német hadsereg - fejlesztési, forrásfelszívó képességéhez mérten mindent megtesznek a NATO-elvárás teljesítéséért. Rendszerint hozzáteszik, hogy a GDP-arányában számolt kiadások viszonylag lassú növekedése annak is tulajdonítható, hogy a gazdasági fellendülés révén maga a GDP is jelentősen növekedett az utóbbi években.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet