BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szembe kerülnek az egészségügyiek és a tanárok

Romániában megjelent a közalkalmazotti bérek szabályozásának legújabb tervezete - a sokadik az elmúlt hetekben. Az egészségügyben dolgozók jövedelme nő, a tanároké viszont - legalábbis ezúttal - nem.

2016. május 18. szerda, 18:23

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mintegy 400 ezer közalkalmazott bére nőhet a bértábla módosításáról szóló sürgősségi rendelet elfogadása nyomán Romániában. A jogszabály bevezetné a teljesítményarányos prémiumrendszert az egészségügyben és az oktatásban.

A tervezetet ismertetve Dacian Ciolos miniszterelnök és Dragos Paslaru munkaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány nem a bértábla reformjára, csupán a jelenlegi rendszer visszásságainak felszámolására vállalkozott.

Paslaru közlése szerint a rendeletben csak az egészségügyben alkalmazott bérrács szerkezetéhez nyúlnak hozzá. A többi közalkalmazott bértáblája a jelenlegi marad, de kiküszöbölik az egyenlőtlenségeket. Ez úgy történik, hogy az ugyanazon a munkahelyen, azonos beosztásban dolgozó valamennyi közalkalmazott fizetését a legjobban kereső kollégájuk bérszintjére emelik.

A kezdő orvosok fizetését tíz százalékkal növelik, ugyanakkor az évente, félévente vagy negyedévente nyújtandó prémiumok összege nem haladhatja meg az adott intézmény fizetési keretének két százalékát. A teljesítményt mérő kritériumokat az egészségügyi és a munkaügyi minisztérium dolgozza ki.

A bértábla módosításáról szóló rendelet alkalmazása évente 2,29 milliárd lej többletterhet jelent a költségvetésnek. A pedagógusok szakszervezetei máris elégedetlenek, mert az egészségügyben dolgozókkal ellentétben a tanárok fizetése nem növekedik - miután tavaly 26 százalékkal emelkedett a pedagógusok bére.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet