BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ez ütötte ki az oroszokat

Oroszország tavaly átlagosan fele annyit kereset olajának értékesítésével, mint egy évvel korábban. Eközben az elemzők azon spekulálnak, hogy a fekete arany világpiaci ára hordónként 20 dollárra eshet a dollár erősödése miatt.

2016. január 17. vasárnap, 11:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az oroszországi kőolaj átlagos ára tavaly majdnem 50 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2014-ben - jelentette az Interfax. Az orosz hírügynökség a statisztika forrásaként Alekszander Szakovicsot, a pénzügyminisztérium elemzőjét adta meg.

Az Ural típusú nyersolaj - amelyet Magyarország is importál - 2014-ben átlagosan hordónként 97,6 dollárba került, míg 2015-ben 47,5-51,23 dollár között alakult az átlagár. Szakovics az olaj árazásával foglalkozó ügynökségektől beszerezett adatok alapján számolta ki az átlagot.

A csökkenés az év végén is tartott: az Interfax emlékeztet rá, hogy a novemberi 42,11 dollár/hordóról decemberre 36,42 dollár/hordóra morzsolódott le az Ural olajszabvány ára.

Borulhat a büdzsé

Oroszország 2016-os költségvetését azzal a várakozással készítették, hogy az átlagos olajár hordónként legalább 50 dollár lesz. Ha ezzel szemben 40 dollár körül alakulna az ár, akkor a büdzsé hiánya elérheti az 1,5 ezer milliárd rubelt (19,8 milliárd dollár) - jelentette ki korábban Makszim Oreskin pénzügyminiszter helyettes.

A hét elején a londoni Berntért hordónként valamivel kevesebb, mint 33 dollárt kellett fizetni. Főként a kínai tőzsdék hullámzása okozta bizonytalanság miatt idén eddig 11 százalékkal vált olcsóbbá a fekete arany.

Egybehangzó előrejelzések

A Morgan Stanely elemzői szerint a dollár erősödése akár a 20 dollár/hordós szintre is leszoríthatja az árat - az idei csökkenést is az magyarázza, hogy a jüan gyengülése több mint három százalékkal erősítette az amerikai valutát. Egy 15 százalékos dollárfelértékelődés szoríthatná le az olajárat a 20-as tartományba - idézte a bank szakértőit a Boomberg.

A korábbi tapasztalatok szerint a fekete arany ára 10-15 százalékkal zuhan a dollár minden 5 százalékos erősödésére. A Morgan Stanley elemzői az eddig hanyatlással kapcsolatban is úgy számolnak, hogy a túltermelés szorította le az árat a 100 dollár/hordós szintről 60-ra, ám a további csökkenés - 35-55 dollárig - az amerikai valuta erősödésének tudható be.

A Morgan Stanley mellett a Goldman Sachs is elképzelhetőnek tartja a 20 dolláros tartomány elérését, ám más indokkal. E bank szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy az amerikai tárolók hamarosan betelhetnek. Az amerikai energiahivatal, az EIA adatai szerint január 1-jén 63,9 millió hordót raktároztak ezekben, miközben maximum 73 millió hordót képesek befogadni.

Szánkázik a rubel
Egy dollárért 77 rubelt kellett adni a hét elején, miután tovább folytatódott az olaj áresése - jelentette a Moscow Times hírportál. Ilyen sokat utoljára 2014 decemberében fizettek az amerikai valutáért. Az euró árfolyama megközelítette a 84 rubelt - derült ki a moszkvai tőzsde jegyzéseiből. A hivatalos valutaárfolyamok nagyjából egy rubellel elmaradnak az előbbiektől. Ilyen gyengén utoljára az 1998-as valutaválság idején jegyezte a rubelt az orosz jegybank. A befektetők olajvalutának tekintik az orosz fizetőeszközt, amelynek értéke az ország olajexport-bevételeitől függ.
Economx
Economx

Ez is érdekelhet