BUX 139981.36 0,26 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rakétaóriáson dolgoznak az oroszok

Minden eddiginél nagyobb rakétával indul az új orosz űrprogram, amit több, egyenként is használható fokozatból építenek fel.

2015. december 30. szerda, 18:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új szupernehéz hordozórakéta az induló orosz űrprogram alapja - mondta el a hadi- és űriparért felelős miniszterelnök-helyettes, Dmitrij Rogozin egy televíziós interjúban. Ennek első, önálló hordozórakétának is alkalmas lépcsője a Fenix, amely önmagában is 100-150 tonnás hasznos terhet lesz képes Föld körüli pályára juttatni - jelentette a TASZSZ.

Az erre épülő rakéta alkalmas lesz a mélyűr-kutatásra és emberrel végrehajtott űrrepülésekre. Az orosz űripar teljes szervezeti átépítése és költségvetésének drasztikus csökkentése ellenére erről a tervről nem mondtak le. Pedig ambiciózus voltát jól mutatja, hogy az évtizedek óta használt Protonokat leváltó új rakétacsalád, az Angara legnehezebb változata, az A5-ös is csak 25 tonnás terhet képes felvinni, vagyis a tervezett óriás első lépcsőjének mintegy negyedét.

Pedig nem éppen lelkesítő évet zárt az ágazat, sorra zuhantak le az orosz rakéták - egymás után hat -, amelyeket eddig éppen megbízhatóságuk tett alkalmassá üzleti felhasználásukra. A vizsgálatok jelentős mértékben a vállalatirányítást tették felelőssé a kudarcokért, ezért a napokban létrehozták az egységes szervezetet, egyesítve a Roszkozmoszt, az orosz NASA-t az Egyesült Rakéta- és Űrvállalattal, az egész ágazatot összeolvasztva a Roszkozmosz Állami Vállalatban.

Ennek vezető programja az Angara hordozó rakéta létrehozása, amelynek első felbocsátását a nemzetközi űrállomáshoz 2023-ra tervezik a nagy késéssel épülő és korrupciós botrányoktól övezett Keleti Űrrepülőtérről.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet