A politikus kijelentette: a zsákutcába vezető megszorítások miatt országa a folyamatos recesszió csapdájába esett. Az elmúlt öt és fél hónapért maradéktalanul vállalja a felelősséget, de a kialakult helyzetért az alapvető felelősség évekre nyúlik vissza. Ciprasz kiemelte, hogy az országának folyósított milliárdokból szerinte csak a bankok részesültek, a hétköznapi görög emberek nem. \"Görögország Európa megszorítás-laboratóriuma lett, és a kísérlet kudarcot vallott\" - jelentette ki Ciprasz, és hozzátette: sehol máshol nem volt akkora megszorítás, mint hazájában.
A görög kormányfő arra is kitért, hogy országa a tönk szélére jutott, amiben a korábbi kormányok felelősségét hangsúlyozta, akik klientúra rendszert alakítottak ki, kormányzásukat korrupció és a politikai valamint a gazdasági hatalom összefonódása kísérte. Ciprasz utalt arra is, hogy a görög nemzeti vagyon több mint fele a társadalom 10 százalékának a kezében van, akik szerinte nem osztoztak ennek megfelelő arányban a görögök által viselt terhekből.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök az Európai Parlamentben délelőtt tartott beszédében közölte, hogy eljuttatták a hivatalos kérelmet az ESM-hez. A mentőalap szóvivője később megerősítette, hogy megkapták, és az euróövezeti pénzügyminiszter-helyettesekből álló munkacsoport szerdán áttanulmányozza azt. A pénzügyminisztereket tömörítő Eurócsoport szerdán nem tart telekonferenciát, hanem megvárja a munkacsoport véleményét.
Alekszisz Ciprasz megjegyezte: bízik abban, hogy a következő néhány nap folyamán sikerül megállapodni az ország hitelezőivel. Ehhez szerinte életképes és őszinte kompromisszumra van szükség, a görög javaslat pedig olyan reformokat tartalmaz, amelyek átalakítják az országot, de amelyeket a korábbi görög kormányok és a hitelezők - szerinte szándékosan - kihagytak a korábbi megállapodásokból. Kiemelte továbbá, hogy nem más országok adófizetőire akarja áthárítani a görög államadósság terhét. Tudatta azt is, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye nem jelenti azt, hogy a görögök szakítani akarnának Európával, a hitelezők ajánlatának elutasítása azt jelenti, hogy sok görög szerint nincs más megoldás, \"nem lehet tovább haladni ezen a semmibe vezető úton\".
A görög pénzügyminisztérium cáfolta, hogy fizetési ígérvények kibocsátására készül
A görög pénzügyminisztérium cáfolta szerdán azt a sajtóértesülést, miszerint fizetési ígérvények kibocsátására készül, hogy ki tudja fizetni a béreket és nyugdíjakat. Meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Katimerini című liberális görög napilap azt írta: a költségvetési hivatal készpénzt helyettesítő fizetési ígérvények, úgynevezett IOU-k kibocsátását készíti elő, hogy ki tudják fizetni a közalkalmazottak bérét és a nyugdíjakat július végén, ha nem sikerül megállapodásra jutni a nemzetközi hitelezőkkel.
\"A cikk minden alapot nélkülöz. Az ilyen beszámolók az ország ellen irányulnak és veszélyesek egy olyan pillanatban, amikor sorsfordító ponthoz érkeztek a tárgyalások a hitelező partnerekkel\" - hangsúlyozta a pénzügyminisztérium szerdán kiadott közleményében.
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja már június közepén azt jósolta, hogy ha Görögország és nemzetközi hitelezői nem tudnak megállapodásra jutni, és az euróövezeti jegybank (EKB) beszünteti a görög bankok likviditási támogatását, az athéni kormány fizetési ígérvények kibocsátására kényszerülhet a hazai fizetési kötelezettségek teljesítésére.
Ezek az eszközök párhuzamos valutaként funkcionálhatnak az euró mellett, de végül szükségessé válhat a görög jegybank részéről egy teljesen új valuta forgalomba bocsátása a likviditás fenntartása és a bankok tőkepótlása végett. Athén ezen a ponton várhatóan a fizetési ígérvényeket váltja majd át az új drachmára - jósolták a Barclays közgazdászai.
Az angolul \"I owe you\", azaz \"tartozom neked\" viszonyt kifejező értékpapíron - közismert rövidítésén IOU - az adós lefekteti, hogy mennyivel tartozik valakinek, és ígéretet tesz a kifizetésre. Mivel ez egy harmadik félnek is eladható papír, afféle adóslevél, váltó, különleges esetben egyfajta párhuzamos fizetőeszközként is felléphet.
Jánisz Varufakisz, aki hétfőn mondott le a pénzügyminiszteri tisztségről, már áprilisban felvetette, hogy IOU-kat bocsátanának ki a hazai fizetési kötelezettségek teljesítésére, míg a külföldi hitelezők iránti kötelezettségeit továbbra is euróban teljesítené a görög kormány. A párhuzamos pénzügyi rendszer bevezetésétől Varufakisz azt várta, hogy Görögország elkerüli az államcsődöt, majd ha beindul a gazdasági növekedés, fokozatosan kivezetnék a fizetési ígérvényeket. Elemzők szerint azonban ez a gazdaságilag lehetetlen, az IOU egyfelől rosszabb pénzként kiszorítaná a forgalomból az eurót, másfelől pedig elértéktelenedne és inflációt keltene.
Moscovici: Athénon múlik a megállapodás
Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős tagja szerint \"lehetséges és szükséges\" megállapodás Görögországgal, de az azon múlik, hogy Athén képes lesz-e a hitelezői számára hiteles reformjavaslatokat előterjeszteni.
\"Vasárnapig megoldást kell találni, és úgy gondolom, hogy lehet is. Igen, lehetséges megállapodás, és igen, szükséges. Egy grexit szörnyű lenne\" - mondta Moscovici szerdán a France2 francia közszolgálati televízióban. Az uniós biztos szerint Görögország kilépésének az euróövezetből \"történelmi következményei\" lennének. \"A labda most egyértelműen a görög illetékesek térfelén van. Görögországnak az euróövezetben a helye, ha megteszi a szükséges erőfeszítéseket\" - tette hozzá.
A kedd esti brüsszeli euróövezeti csúcstalálkozón elhangzott vitáról Moscovici azt mondta, hogy most először volt azon a színvonalon, amelyet a probléma megkövetel. \"Mindenki megmozdult, mindenkit ugyanaz a cél vezérel, még pedig az, hogy Görögország bent maradjon az euróövezetben\" - hangsúlyozta Moscovici.
A biztos szerint teljen megváltozott a tárgyalások hangvétele Athén és partnerei között, amióta Evklídisz Cakalotosz váltotta a pénzügyminiszteri poszton Jánisz Varufakiszt, akit európai kollégái nem nagyon kedveltek.
\"Cakalotosz sokkal higgadtabb, nem volt semmi arrogancia\" - mondta a biztos. Figyelmeztetett arra, hogy \"nagyon kevés idő maradt és Görögország partnereinek már elegük van\" abból, hogy újabb javaslatokra kell várniuk Athéntól. \"Ha a javaslatokat nem terjesztik elő, nagyon nehézségbe kerülünk. Hónapok óta tart a bizalomvesztés, a görögöknek ezzel tisztában kell lenniük\" - hívta fel figyelmet Moscovici.
