BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mit lépett az OPEC?

Változatlanul napi 30 millió hordón hagyta kitermelési kvótáját a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) pénteki közgyűlése Bécsben.

2015. június 5. péntek, 14:47

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OPEC félévente tartott rendszeres közgyűlésén dönt tagországai kitermelési kvótájáról. A világpiaci olajárak tavaly nyáron indult csökkenése óta a mostani a második alkalom, hogy az OPEC kitermelési kvótája szinten tartásáról döntött.

A világ olajfelhasználásának mintegy harmadát adó OPEC hagyományosan a kitermelési kvóta, azaz a világpiaci kínálat változtatásával szabályozta az olajárakat. A palaolaj termeléssel a világpiacon megjelent kínálati többlet miatt tavaly nyár óta csökkenő olajárak dacára azonban piaci részesedésének megőrzése érdekében szakított ezzel a gyakorlattal.

Az OPEC döntése megfelelt a piaci várakozásoknak. A világpiacon irányadó Brent olajár ugyanis a kereslet növekedésének köszönhetően a januári mélypont óta már hordónként 20 dollárral emelkedett.

A Brent nyersolajat péntek délután hordónként 62,46 dolláron jegyezték a határidős tőzsdén legközelebbi szállításra, 42 centtel, 0,69 százalékkal a csütörtöki zárás felett. Tavaly júniusban a Brent olajár még 110 dollár felett állt.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet