BUX 138928.02 -0,41 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriási folyószabályozásról álmodnak a szomszédban

Cseh elnökök régi vágya a Duna-Odera-Elba hajózóút létrehozása, de Milos Zeman most ennél is továbblépett.

2015. május 11. hétfő, 12:21

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pozsonyi Új Szó beszámolója szerint Milos Zeman cseh elnök moszkvai tartózkodása során találkozott Robert Fico szlovák kormányfővel, akivel egyebek mellett tárgyalt a Vág és a Morva folyók összekötéséről.

A megbeszéléseket kormányszinten folytatják - az évek óta dédelgetett Duna-Odera-Elba projekt részeként kötnék össze a Vágot is a Morva folyóval.

Azonban míg a három nagy folyó vízbőségénél fogva valóban hajózható, addig a Morva a másodpercenkénti 120 köbméteres vízhozamával ezt nem teszi lehetővé. A Vág 190 köbméteres vízhozama az alsó szakaszon elvileg már megengedi a hajózást, azonban a nagymarosi vízlépcső hiányában túl nagy a vízszint ingadozása, ezért mindössze a Komárom és Szered közötti 75 km-es szakasz alkalmas időszakos vízi közlekedésre, de ez sincs kihasználva.

A Vág rácsatlakoztatása az Oderára (a Morváról eddig nem is volt szó) azért is rendkívül problematikus, mivel a jablunkovi völgyszorosnál a Beszkidek miatt legalább 470 méter tengerszint feletti magasságot kellene áthidalni, ami zsilipeléses technológiával is hallatlanul költséges volna, és a Vágra tervezett számos vízlépcső és duzzasztó a folyó élővilágát is negatívan befolyásolhatja - írta az Új Szó.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet