BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kitiltották Európából az orosz Korda Gyurit

Megjelent az Európai Unió listája azokról az oroszokról, akik beutazását az újabb szankcióhullám részeként megtagadják az EU-ba. Eközben az ukrán hadsereg és az oroszbarát szakadár erők fegyverszünetét egy kritikus frontszakasz kivételével lényegében betartják

2015. február 16. hétfő, 12:33

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Érvénybe léptek azok a múlt héten elfogadott szankciók, amelyek 19 olyan magánszemélyt és szervezetet érintenek, akik, amelyek az Európai Unió megítélése szerint közvetve felelősek a Délkelet-Ukrajnában kirobbant polgárháborúért - jelentette a MarketWatch. A tiltólistára került személyek és szervezetek európai bankokban lévő vagyonát befagyasztották, a magánemberek nem kaphatnak beutazási vízumot az EU-ba.

A szankciók főként az oroszbarát szeparatista erők tisztviselőit és szervezeteit sújtják, de sok orosz is van a listán. Az utóbbiak közé tartozik Arkagyij Bahin, a védelmi miniszter első helyettese, aki az EU szerint részt vállalt az orosz katonák és felszerelés Ukrajnába juttatásában. Nem látogathat az EU-ba Andrej Kartapolov, az orosz vezérkari főnök helyettese sem és kitiltották Joszif Kobzon énekes sztár, parlamenti képviselőt is (képünkön jobbra).

A most hatályba lépett kiegészítés az önhatalmúlag kikiáltott donyecki és a luganszki köztársaság 14 katonai, illetve politikai szereplőjét sújtja szankciókkal. E kiegészítés nyomán az uniós szankcióval sújtott természetes személyek száma 132-ről 151-re, a jogi személyeké pedig 28-ról 37-re bővül.

Az EU arra figyelmeztette Oroszországot, hogy ha vasárnap kezdődött tűzszünet kudarcot vall, akkor újabb szankciókat vezethet be. Ugyanakkor, ha a következő hetekben mérséklődik a feszültség a délkelet-ukrajnai fronton, akkor visszavonhatják a - személyek kitiltásán túl kereskedelmi és pénzügyi korlátozásokból álló - szankciók egy részét.

\"Saját földünket lőjük\"

Eközben az EBESZ képviselői, akik a múlt héten megkötött második minszki megállapodásnak megfelelően nemzetközi megfigyelőként ellenőrzik a tűzszünet betartását, újra megpróbáltak eljutni Debaltseve városába. A település félúton van a szeparatisták két központja, Luhanszk és Donyeck között. Fontos vasúti csomópont, amelynek megszerzése megkönnyítené a lázadók ellátását mind katonai felszereléssel, mind humanitárius segélyekkel.

Az oroszbarát erők azonban nem engedték be a megfigyelőket - jelentette a BBC. Állításuk szerint körülzárták a város, így az gyakorlatilag az övék. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha tűz alá veszik - márpedig az MTI híre szerint harckocsiágyúkkal lövik a települést -, akkor a saját területüket bombázzák - mondta Eduard Baszurin, a lázadók egyik parancsnoka a Reutersnek. Az ukrán fél tagadja, hogy bekerítették volna csapatait Debaltseve-ban, és ágyútűzzel válaszolt az ágyútűzre.

A BBC szerint e kritikus frontszakaszon túl, máshol lényegében betartják a felek a tűzszünetet. Ugyanakkor a korábbi fegyvernyugvás is így kezdődött, majd kiújultak a harcok. A szakértők szerint a következő 48 óra kritikus. Ez alatt az idő alatt kell megkezdeni például a nehézfegyverek kivonását a Minszkben meghatározott 50-140 kilométeres biztonsági sávokból.


Economx
Economx

Ez is érdekelhet