Anders Fogh Rasmussen a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lapban megjelent interjúban hangsúlyozta: a Krím félsziget Oroszországhoz való csatolása történelmi fordulópont, hiszen a második világháború óta először növelte területét erőszakkal egy európai állam.
A NATO-nak ezentúl \"nagyobb hangsúlyt kell helyeznie a területvédelemre\", és az ukrajnai folyamatoknak \"riadóztatniuk\" kell az európai tagokat. \"Felszólítom az európai szövetségeseinket, hogy állítsák meg a védelmi kiadások folyamatos csökkentését, fordítsák meg a trendet és költsenek fokozatosan többet a védelemre\" - mondta Rasmussen, hozzátéve, hogy miközben Oroszország 30 százalékkal növelte katonai kiadásait, az európai NATO-tagállamok 40 százalékkal csökkentették a védelemre jutó forrásokat.
A szövetség \"reakcióidején\" sürgősen javítani kell, mert az ukrajnai válság megmutatta, hogy Oroszország \"gyorsan cselekszik katonailag, miután meghoznak egy politikai döntést, a NATO-nak pedig alkalmazkodnia kell ehhez a megváltozott helyzethez\" - emelte ki a főtitkár.
A NATO részéről senki nem akar katonai konfliktust a Nyugat és Oroszország között, de Moszkva \"jelenleg inkább ellenfélként viselkedik, mint partnerként\", és megszegte a NATO-val kötött 1997-es alapszerződést, amely tiltja, hogy a felek növeljék a másik területével határos térségekbe telepített katonai erőt. A szerződésben \"kinyilvánítottuk, hogy fenyegetés esetén mi is megerősítjük csapatainkat, és most arról egyeztetünk, hogy pontosan mit jelenthet a csapaterősítés\" - mondta Anders Fogh Rasmussen.
