Az előzetesen várt 165 ezer helyett 195 ezer új munkahely keletkezett az Egyesült Államokban júniusban, emellett a májusi számot is felfelé módosították húszezerrel, szintén 195 ezerre. Ennél is nagyobb mértékben, ötvenezerrel javították az áprilisi adatot, vagyis már az utóbbi hónapokban is a korábban vártnál erőteljesebb volt a foglalkoztatásbővülés. A munkanélküliségi ráta ennek ellenére 7,6 százalékon stagnált, miközben az elemzők 7,5 százalékot vártak. Az amerikai munkaügyi hivatal adatai szerint a látszólag egymással ellentétes folyamatok oka az, hogy a munkaerő-piaci szereplők száma 177 ezerrel emelkedett. A részvételi arány ezzel 63,4-ről 63,5 százalékra emelkedett.
A legnagyobb növekedést a vendéglátóipar produkálta júniusban, de nőtt a foglalkoztatás a szolgáltatószektorban, a kiskereskedelemben és az egészségügyben is. A feldolgozóiparban és a közszférában azonban csökkent az alkalmazottak száma.
A piac érdekesen reagált a statisztikára, a részvényindexek emelkedésnek indultak, nem sokkal a pénteki nyitás előtt a Dow Jones futures indexe másfél százalékos pluszban is volt. A jó hangulat azonban nem sokáig tartott, délutánra a tízéves amerikai kötvényhozam 2011 óta nem látott szintre emelkedett, ez pedig meghozta a részvények piacára is az eladókat. A dollár további jelentős erősödéssel reagált a hírre, így a hét elején még 1,30 feletti euró/dollár árfolyam a pénteki nap második felére az 1,28-as szintet közelítette.
Elemzők szerint a vártnál erősebb munkaerő-piaci adatok várhatóan nem térítik el céljától a Fedet, és szeptembertől lassan elkezdi visszafogni a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlást. Június elején Ben Bernanke jegybankelnök azt mondta, hogy a program idei lassításával kapcsolatban konszenzus mutatkozik a bank döntéshozói között, szerinte nagyjából akkor indulhat a visszafogás, amikor a munkanélküliségi ráta eléri a hét százalékot. Azóta a befektetők nagyon figyelnek minden munkaerőpiaccal kapcsolatos hírre.
