BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordmélységbe vágták a lengyel kamatot

2013. július 4. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Újabb 25 bázisponttal 2,5 százalékra vágta az alapkamatot a lengyel jegybank, ezzel új rekordmélységet ért el az irányadó ráta. Az elemzők számítottak a lépésre, azonban a többség azt gondolja, hogy ezzel véget érhetett a kamatvágási ciklus, melynek során tavaly november óta fokozatosan lazítottak 4,75 százalékról a jelenlegi szintre. Erre utal a jegybank új gazdasági prognózisa is. A döntés után Marek Belka jegybankelnök sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy várhatóan legalább az év végéig a jelenlegi szinten marad a kamat, ugyanakkor nem zárta ki a további lazítás lehetőségét sem. Belka szerint a lengyel gazdaság már túl van a nehezén, fokozatos javulásra lehet számítani a következő időszakban, ezt a megelőlegezett bizalmat tükrözheti a kamatvágási ciklus vége is.

A döntés azért érdekes, mert egy hónappal ezelőtt a hasonló döntés után néhány nappal a lengyel jegybanknak be kellett avatkoznia a piacon a zloty erősítése érdekében (Napi Gazdaság, 2013. június 11.). Sokan akkor meglepődtek a döntésen, hiszen a kamatcsökkentés után még üdvözölték a deviza gyengülését, a hivatalos indoklás szerint Varsót a volatilis zlotyárfolyam aggasztotta, ezért léptek be a piacra.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet