BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erős munkaerőpiac, gyenge külkereskedelem Amerikában

2013. július 4. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A becsült 160 ezer helyett 188 ezer új munkahelyet teremtett júniusban az amerikai magánszektor. A foglalkoztatás dinamikus bővülése elvileg jó hír az amerikai gazdaságnak, azonban ismét felerősítheti a Fed kötvényprogramjával kapcsolatos félelmeket. A külkereskedelmi mérleg egyenlege közben tavaly november óta nem látott veszteséget mutatott májusban. A piacok negatívan fogadták a vártnál jobb munkaerő-piaci hírt, mivel néhány hete Ben Bernanke Fed-elnök éppen a munkanélküliség további csökkenéséhez kötötte a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlás lassítását. Pénteken az is kiderül, mekkora volt a munkanélküliség a múlt hónapban − az elemzők arra számítanak, hogy a májusi 7,6 százalékról 7,5 százalékra csökkent a ráta. A részletes adatok szerint a múlt hónapban a szolgáltatószektor 161 ezer, a gyártóvállalatok pedig 27 ezer új állást hoztak létre. A cégek méretét tekintve a kisvállalatok vezették a foglalkoztatás bővülését. Az ADP-index után közölt múlt heti foglalkoztatási adatok alig maradtak el a várakozástól: a becsült 345 ezer helyett 343 ezer lett az első ízben segélyért folyamodók száma, míg a tartósan munkanélküliek 2,933 millióan voltak.

Szerdán jelent meg a legfrissebb külkereskedelmi mérlegadat is a tengerentúlon, e szerint az áprilisi 40,15 milliárd dollárról 45,03 milliárdra nőtt a deficit, ami tavaly november óta a legnagyobb hiány volt. Az elemzők stagnálásra számítottak az előző hónaphoz képest, vagyis az adat negatív meglepetés az amerikai gazdaság szempontjából. Ez a tőzsdéknek is segített visszakapaszkodni az első ijedség után, hiszen a gyenge gazdasági körülmények között kisebb az esély a monetáris politika szigorítására.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet