BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszabadult az államtól az Erste

2013. július 3. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Napi grafikonok

Tőkét emelt az Erste Bank, hogy a befolyó összegből visszafizesse a 2009-es állami mentő csomagot. A részvényesek negatívan fogadták az új tulajdonosok bevonását, a bankpapír két százalékkal gyengült kedden Bécsben. Az Erste 660,6 millió euró értékben bocsátott ki új részvényeket, ezzel megtörtént a bank tőkeemelésének első lépcsője. A pénzintézet célja, hogy visszafizesse a 2009-es, 1,76 milliárd eurónyi tőkét, melynek kétharmadát az osztrák állam adta.

Emellett az Erste a mostani lépéssel készül a szigorúbb Basel III tőkeszabályozásra. Az új részvényeket 18,75 eurós árfolyamon bocsátotta ki a bank a 20,41 eurós hétfői záró árfolyam után, így nem meglepő, hogy délutánig 2 százalékkal estek a papírok. A mostani tőkebevonás után a jelenlegi tulajdonosok is jegyezhetnek az új részvényekből, minden 45 meglévő papírjuk után négy újat vehetnek.

Vélhetően nem az Erste az utolsó az osztrák bankok sorában, amely tőkét emel, hiszen az OECD keddi elemzésében arra figyelmeztetett, hogy az ország legnagyobb bankjai jelentős kitettséggel rendelkeznek Kelet-Közép-Európában, tőkeellátottságuk pedig elmarad nemzetközi versenytársaikétól. A szervezet szerint egy külső gazdasági sokk esetén veszélybe kerülhetnek az osztrák bankok. A jelentés a tőkeemelés mellett szorgalmazza a korábban államosított Hypo Alpe Adria és a Kommunalkredit átstrukturálását. Konkrét tőkeszükségletre vonatkozó becslést nem publikáltak az OECD szakemberei, akik szerint a nemzetközileg is aktív bankoknak új stratégiát kellene készíteniük és minél előbb vissza kellene fizetniük a 2008−2009-es állami tőkejuttatást.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet