BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olajat és gázt hozhat Horvátországnak az EU-csatlakozás

Kiaknázná az uniós tagság előnyeit júliustól Horvátország, mivel arra számítanak, hogy a csatlakozás meghozza a befektetők kedvét, így kedvező gazdasági fordulat következhet be. A tervek között szerepel például tengeri olaj- és gázlelőhelyek felkutatása az Adrián, ami már nagy multinacionális cégek érdeklődését is felkeltette.

2013. május 27. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Horvátországnak a csatlakozás után lehetősége lesz külföldi cégek bevonására az olaj- és gázkutatásokba az Adriai-tengeren. A jelenleg leginkább a turizmusra építő ország az energiaiparral új bevételforrást teremtene, hogy adósságát finanszírozza, emellett javítaná versenyképességét. Csak egy módja van, hogy javítsunk a gazdaság helyzetén, az pedig nemzetközi befektetők Horvátországba vonzása − mondta Ivo Josipovic horvát elnök, aki annak kapcsán adott interjút a CNN amerikai hírtelevíziónak, hogy az ország bő egy hónap múlva az Európai Unió teljes jogú tagja lesz.

Akár több nagy multicég is betörhet a horvát INA felségterületének számító Adriára
Reuters

A Bloomberg már áprilisban arról írt, hogy több nagy multinacionális vállalat is érdeklődik a horvátországi olaj- és gázkutatások iránt. Így például a kormány már tárgyalt az amerikai ExxonMobillal, a ConocoPhillipsszel és a General Electrickel lehetséges beruházásokról. Ivan Vrodljak gazdasági miniszter a lapnak úgy nyilatkozott, hogy mindhárom megnevezett cég érdeklődik a horvát lehetőségek iránt. Egyelőre arra várnak, hogy az ország parlamentje elfogadja azt a jogszabályt, ami lehetővé teszi a kutatásokat. A miniszter szerint a szóban forgó törvény júniusban születhet meg.
A horvátoknak komoly problémát okoz a magas, 18 százalékos munkanélküliség, amivel Görögország és Spanyolország mögött dobogósok Európában. Az ország elnöke abban bízik, hogy a nemzetközi befektetők munkahelyeket is teremtenek majd és ezzel sikerül megakadályozni a képzett munkaerő elvándorlását.

A külföldi tőke számára részben a korrupció miatt nem elég vonzó Horvátország, Josipovic szerint mindenkiben tudatosítani kell, hogy a társadalom értékrendjében nem elfogadható a korrupció és a horvát emberek minden vesztegetési ügyben csak a börtönbüntetést tartják elfogadhatónak.

Az államfő szerint hazája az EU-csatlakozás után egyszer majd szeretne az eurózóna tagja is lenni. A politikus kiemelte, hogy a gyakorlatban már most is az euró a fizetőeszköz az országban, de a hivatalos csatlakozásra szerinte még legalább öt évet várni kell.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet