Horvátországnak a csatlakozás után lehetősége lesz külföldi cégek bevonására az olaj- és gázkutatásokba az Adriai-tengeren. A jelenleg leginkább a turizmusra építő ország az energiaiparral új bevételforrást teremtene, hogy adósságát finanszírozza, emellett javítaná versenyképességét. Csak egy módja van, hogy javítsunk a gazdaság helyzetén, az pedig nemzetközi befektetők Horvátországba vonzása − mondta Ivo Josipovic horvát elnök, aki annak kapcsán adott interjút a CNN amerikai hírtelevíziónak, hogy az ország bő egy hónap múlva az Európai Unió teljes jogú tagja lesz.
Reuters
A Bloomberg már áprilisban arról írt, hogy több nagy multinacionális vállalat is érdeklődik a horvátországi olaj- és gázkutatások iránt. Így például a kormány már tárgyalt az amerikai ExxonMobillal, a ConocoPhillipsszel és a General Electrickel lehetséges beruházásokról. Ivan Vrodljak gazdasági miniszter a lapnak úgy nyilatkozott, hogy mindhárom megnevezett cég érdeklődik a horvát lehetőségek iránt. Egyelőre arra várnak, hogy az ország parlamentje elfogadja azt a jogszabályt, ami lehetővé teszi a kutatásokat. A miniszter szerint a szóban forgó törvény júniusban születhet meg.
A horvátoknak komoly problémát okoz a magas, 18 százalékos munkanélküliség, amivel Görögország és Spanyolország mögött dobogósok Európában. Az ország elnöke abban bízik, hogy a nemzetközi befektetők munkahelyeket is teremtenek majd és ezzel sikerül megakadályozni a képzett munkaerő elvándorlását.
A külföldi tőke számára részben a korrupció miatt nem elég vonzó Horvátország, Josipovic szerint mindenkiben tudatosítani kell, hogy a társadalom értékrendjében nem elfogadható a korrupció és a horvát emberek minden vesztegetési ügyben csak a börtönbüntetést tartják elfogadhatónak.
Az államfő szerint hazája az EU-csatlakozás után egyszer majd szeretne az eurózóna tagja is lenni. A politikus kiemelte, hogy a gyakorlatban már most is az euró a fizetőeszköz az országban, de a hivatalos csatlakozásra szerinte még legalább öt évet várni kell.
