Több mint hét százalékkal esett a csütörtöki zárásra a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, miután a szerda este megjelent Fed-jegyzőkönyvből kiderült, hogy az amerikai jegybank döntéshozóinak egy része már júniusban lassítana a jelenleg havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programon. Néhány órával korábban Ben Bernanke Fed-elnök is arról beszélt, hogy már szóba került az exit a legutóbbi kamatdöntés alkalmával. A japán tőzsde ezzel az utóbbi két év legrosszabb napját zárta, azonban még így is 40 százalékos pluszban van az év elejéhez képest, mivel a Bank of Japan (BoJ) is számolatlanul önti a pénzt a piacra.
A komoly részvénypiaci zuhanás azt követően indult, hogy a japán kötvények hozamai meredeken emelkedtek, ezért a BoJ-nak 2000 milliárd jen értékben be kellett avatkoznia a piacon, hogy megnyugtassa a befektetőket. Maga a beavatkozás nem meglepő, hiszen mindennap juttat pénzt a jegybank az állampapírpiac legnagyobb vásárlóinak, azonban korábban nem volt példa hasonló összegre. A tízéves állampapírok hozama például tavaly április óta először haladta meg az egy százalékot.
A hozamemelkedés nem is feltétlenül lenne a japán hatóságok ellenére, hiszen az Abe Sinzo vezette kormány elsődleges célja, hogy inflációt generáljon az országban, ezt a célt szolgálja a jen mesterséges gyengítése is. Azonban a csütörtökihez hasonló nagy volatilitás vélhetően a kormánynak sem érdeke, kiegyensúlyozottabb hozamemelkedést tartanának elfogadhatónak. A kötvénypiacot már Kuroda BoJ-elnök szerdai sajtótájékoztatója is elbizonytalanította, mivel a jegybankár nem ismételte meg áprilisi kijelentését, mely szerint a monetáris politika célja a lazítás mellett az alacsony hozamok fenntartása. Ebből a piaci szereplők egy része arra következtetett, hogy a jegybanknak nem lenne ellenére a hozamok emelkedése.
Szokás szerint az exportra termelő cégek érezték meg elsőként a negatív hangulatot, miután a jen 101,41-ig erősödött a dollárral szemben 103,56-os napi mélypontjáról. A japán gazdasági miniszter a tőzsdezárás után úgy nyilatkozott, hogy a kormány nem aggódik a meredek tőzsdei esés miatt, szerinte elsősorban a vártnál gyengébb kínai beszerzésimenedzser-index felelős a profitrealizálásért. Amari Akira szerint a kormány gazdaságpolitikájában nem történt változás, folytatják a növekedésösztönző eszközök használatát.
Reuters
