BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagykoalíció lehet a megoldás Olaszországban

2013. április 23. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hivatalban maradok, amíg az ország és az intézmények helyzete megkívánja, illetve erőm engedi − jelentette ki tegnap eskütétele után Olaszország régi-új államfője, a szombaton újraválasztott Giorgio Napolitano. A 88 évét két hónap múlva betöltő köztársasági elnököt azután kérték fel maradásra a parlament meghatározó pártjai, hogy nemcsak a kormányalakítás nem sikerült a február végi választás óta, hanem a május közepén lejáró mandátumú államfő helyére sem tudtak újat választani (Napi Gazdaság, 2013. április 22.).

Az államfő várhatóan ma kezdi meg az egyeztetést az újabb kormány ügyében, de a piacok már előre ünnepelték, hogy esély látszik a patthelyzet megoldására. A milánói tőzsde tegnap felülteljesítette Londont és Frankfurtot, a tízéves olasz államkötvények hozama 4,06 százalékig süllyedt, ilyen alacsonyan 2010 novemberében járt utoljára. Erősítette az optimizmust az Eurostat is: adatai szerint tavaly 3 százalék volt az olasz büdzsé GDP-arányos hiánya a 2011-es 3,8 százalék után, ezzel 2008 óta először teljesítették az uniós kritériumot.

A Fitch szerint ha feláll a nagykoalíció, akár csak azért, hogy elfogadjanak egy új, használhatóbb választási törvényt, az pozitív hatással lehet a az olasz adósságbesorolás kilátásaira − nyilatkozta a hitelminősítő szuverén adósságügyekben illetékes vezetője, David Riley a Reuters Insidernek. A Fitch a választások után két héttel, március 8-án rontotta A mínuszról BBB pluszra az olasz besorolást, negatív kilátással.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet