BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új helyzetet teremt a régi államfő Olaszországban

2013. április 22. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Túljuthat a gazdaságot is lebénító politikai patthelyzeten Olaszország, legalábbis egy akadállyal kevesebbet kell már megugrani: ma délután leteszi az esküt a szombaton újraválasztott köztársasági elnök, így újból a kormányalakítási kísérletekre lehet koncentrálni, két hónappal a parlamenti választás után. Giorgio Napolitanót azután kérték fel a második menetre, hogy a múlt héten több fordulóban sem sikerült a parlamentben új államfőt választani − az ő előző mandátuma május közepéig tartott, államfő nélkül pedig nehéz lett volna akár további kormányalakítással, akár új választások kiírásával próbálkozni az alkotmányos keretek között.

Az egykori kommunista párt reformerei közé tartozó Napolitano 2011 végén nagy szerepet játszott abban, hogy Mario Monti szakértői kormányfő válthatta a piacok szemében lejáratódott Berlusconit, de rendre úgy nyilatkozott, hogy nem vállal hosszabbítást. Az államfő júniusban tölti be 88. évét, második mandátuma pedig 2020-ban jár le, ám kevéssé valószínű, hogy addig hivatalban maradna − mint mondta, eskütétele alkalmával közli, milyen feltételekkel vállalta az újabb megbízatást. Optimista kommentátorok mindenesetre úgy vélik, ezek után jóval nagyobb az esélye egy nagykoalíciónak, hiszen Napolitanót közösen bírta maradásra a baloldali Demokrata Párt (PD), a Berlusconi-féle Szabadság Népe (Pdl), az Északi Liga és a Monti mögött álló Civil Választás. Kormányfő-esélyesként főleg Giuliano Amatót emlegetik − az egykori szocialista már volt miniszterelnök válsághelyzetben húsz éve, illetve a kétezres évek fordulóján −, abban pedig egyetérteni látszik mindkét oldal, hogy gazdasági miniszternek külső szakembert kérnek fel.

Arra azért még nem érdemes fogadni, hogy simán folytatódnak az olasz reformok. A régi struktúrát átrendező Öt Csillag Mozgalom, élén Beppe Grillóval felháborodott Napolitano újraválasztásán, szombat este Rómában kisebb tüntetés is volt, Grillo pedig további demonstrációkat jelentett be. A nagy vesztes azonban a PD eddigi vezetése, személy szerint Pier Luigi Bersani, aki nemcsak nem tudott kormányt alakítani, amikor Napolitano erre megbízást adott neki, de  államfőjelöltjeit se tudta befuttatni. A múlt hét végére Bersani és a PD titkársága is lemondott, így a következő választásra vélhetőleg a fiatalok jelöltje, a firenzei polgármester, Matteo Renzi készülhet fel. Az igazi győztesnek pedig sokan Berlusconit tekintik: elérheti a rég szorgalmazott nagykoalíciót, illetve tovább erősítheti a PdL-t egy újabb voksolásra − és mindeközben megőrizheti a parlamenti mandátummal járó mentelmi jogot különféle perei során.


Reuters
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet