BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokba kerül a Nomurának az olasz kaland

2013. április 17. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mintegy 1,8 milliárd euró értékben foglalt le tegnap különféle pénzügyi eszközöket a japán Nomura Holdings Inc. olaszországi leányától a sienai ügyészség annak az eljárásnak a keretében, amelyben azt vizsgálják, hogy a Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. (MPS) miként kozmetikázta veszteségeit. A több várost érintő akcióban lefoglalt eszközök − amelyekből 1,7 milliárdnyit az MPS adott fedezetként a Nomurának − csalásokhoz és uzsoraügyletekhez kapcsolódnak az ügyészség közleménye szerint. A gazdasági rendőrség emberei megjelentek tegnap az olasz jegybank római épületében is, ahonnan a nyomozáshoz szükséges dokumentumokat vittek el − közölte az olasz AGI hírügynökség. (Az olasz bankrendszerben a felügyeleti szerv a jegybank, de eddig egyetlen alkalmazottja ellen sem indult eljárás az MPS-ügyben.)

A harmadik legnagyobb olasz bankot évek óta állami tőkeinjekciókkal tartják talpon; a gyanú szerint a korábbi vezetés mintegy 560 millió eurónyi, nagyrészt egy balszerencsés 2007-es bankvásárlás miatti veszteséget rejtett el 2008−2009-ben két, a Nomura segítségével lebonyolított derivatívaügylettel (Napi Gazdaság, 2013. január 24.). Hasonló tranzakciókat bonyolítottak kisebb léptékben a Deutsche Bankkal is; a bank idén március végi jelentése szerint az akkori vezetés pontosan tudta, hogy szabálytalanul jár el. A volt MPS-vezetők is beleestek most a \"szórásba\": összesen 14,4 millió euró értékű vagyont foglaltak le tőlük, ebből csaknem 10 millió jutott a volt ügyvezető igazgatóra.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet