Kevesebb mint négy óra alatt elérte az ötmilliárd eurót a tegnap kibocsátott olasz lakossági államkötvény jegyzése − a legutóbbi hasonló esetben, tavaly októberben ennyi idő alatt egymilliárd euróig jutottak a vásárlók. Akkor végül összesen 18 milliárd euró értékű papírt vittek el − ennyit még soha nem ért el az olasz kincstár egyetlen kibocsátással. Most elvben április 18-ig tart a jegyzés, de a kincstár − ellentétben a tavalyi három hasonló alkalommal − fenntartja magának a jogot, hogy előbb lezárja az ügyletet. Hivatalosan nem tették közzé, mekkora lesz a kibocsátás, de az Il Sole 24 Ore gazdasági napilap információi szerint nem akarják átlépni a 10 milliárd eurót.
A kisbefektetőknek szóló, bankfiókokban, postán és online, jutalék nélkül jegyezhető kötvény 2017 áprilisában jár le, éves garantált hozama 2,25 százalék plusz az olasz infláció mértéke (utóbbi a dohánytermékek nélkül számolva idén márciusban 1,6 százalék volt). Aki lejáratig megtartja a papírt, 0,4 százalékos prémiumot is kap. Az olasz háztartások eladósodottsága kifejezetten alacsonynak számít Európában − az államadósság GDP-arányos mértéke viszont 130 százalék, a második legnagyobb Görögországé után −, tavaly a három ilyen kibocsátásból összesen 27 milliárd euró folyt be.
Az olasz államkötvények piacán általában sem látszik a politikai patthelyzet hatása, pedig lassan két hónap telik el a parlamenti választások óta új kormány nélkül. Most egyelőre az új államfő megválasztására koncentrálnak a politikai erők, miután Giorgio Napolitano mandátuma május 16-án lejár; a köztársasági elnököt a parlament választja a két ház összevont ülésén, az első két körben kétharmadot kellene elérni az április 18-án induló szavazássorozaton. Utána elég az egyszerű többség is − ehhez is kell néhány külső támogató a baloldalnak, amely ráadásul még a saját elnökjelöltjében se tudott eddig belső egyezségre jutni.
