BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rájár a rúd a trükköző olasz luxuscégekre

2013. április 5. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Másodfokon is csatát vesztett az olasz adóhivatallal szemben Domenico Dolce és Stefano Gabbana (képünkön), a Dolce & Gabbana, illetve a D&G márka mögött álló tervező-tulajdonos duó. A milánói bíróság a múlt héten helybenhagyta az első fokon 2011 novemberében meghozott ítéletet, amely szerint a páros kizárólag adóelkerülési céllal \"adta el\" 2004-ben az említett brandeket a kettejük által létrehozott, többlépcsős tulajdonosi rendszerben összekapcsolódó társaságok egyikének, a luxemburgi székhelyű Gado sarl társaságnak. A Gado papíron 360 millió eurót fizetett, az adóhivatal szerint pedig az ügylet révén összesen 420 millió eurótól fosztotta meg az olasz államkasszát a két divatguru.

Az olasz hatóságok már 2007-ben elkezdtek vizsgálódni, majd 2010-ben a gazdasági rendőrség formálisan is eljárást kezdeményezett a feltételezett adócsalás miatt. A többfordulós jogi csatának még nincs vége, Dolce és Gabbana a felebbviteli bíróság előtt is megpróbálhatja védeni igazát. Ha nem sikerül, akkor az adóhivatal 343,4 millió eurós büntetést vethet ki rájuk (kamatok nélkül számolva) − ezen felül jöhet majd még a bíróság verdiktje, ami akár három év börtön is lehet. Az érintettek tagadják, hogy csak az adóelkerülés szándéka vezette őket − Stefano Gabbana az ítélet után Twitter-üzenetében úgy fogalmazott, hogy őt csak a ruhatervezés érdekli, a bíróság tőle azt mond és csinál, amit akar. Az olasz prémium márkákra amúgy rájár a rúd mostanában: márciusban a Bulgari vezetőinél tette tiszteletét a gazdasági rendőrség és összesen több mint 46 millió euró értékben foglalt le ingatlanokat, banki eszközöket és vállalati részesedéseket. A hatóságok szerint 2006−2011 között az akkor még családi tulajdonú ékszerészcéget kezében tartó Paolo és Nicola Bulgari, illetve társaik mintegy 3 milliárd eurót csoportosítottak át a római székhelyű társaság külföldi leányvállalataihoz adóelkerülési célzattal. Az 1884-ben alapított Bulgarit 2011-ben vásárolta meg a családtól a világ legnagyobb luxusipari csoportja, az LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SA 3,7 milliárd euróért. Az LVMH akkor átvette a vállalkozást 1984−2011 között működtető Francesco Trapanit is (ő a Bulgari fivérek unokaöccse), akit aztán kineveztek az egész csoport óra/ékszer részlegének az élére − most az ő vagyontárgyai is ott vannak a lefoglaltak listáján.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet