Az Österreichische Volksbanken AG tavaly 366,9 millió euróra volt kénytelen növelni a rossz hitelekre képzett tartalékát az előző évi 103,6 millióról, és az ebből fakadó veszteséget csak állami segítséggel tudta ellensúlyozni − áll az osztrák bank tegnap megjelent közleményében. A tartalékok idén is nagyon magas szinten maradnak, amiből további veszteségek származhatnak − figyelmeztetett Stephan Koren vezérigazgató. A leírásokat nem lehet költségek nélkül megoldani − idézte a Bloomberg Koren kijelentését −, arra sincs garancia, hogy nem lesz szükség további kormányzati beavatkozásra.
Az elmúlt évtizedben az osztrák kormány háromszor mentette meg a Volksbankent: most 43 százalékos részesedéssel rendelkezik benne, amit 250 millió euróért szerzett meg (ezen túlmenően 300 millió euró értékű nem szavazó tőkét is betett). A pénzintézet tavalyi mérlegében ugyan 312,6 millió euró nettó profit szerepel, szemben a 2011-es 959,3 millió euró veszteséggel, de csak azért, mert a mentőakció egyes intézkedéseit profitként tudták szerepeltetni − ismerte el a bank. Enélkül 150 millió körüli mínusszal zártak volna.
A Volksbankennek tavaly szeptemberben engedélyezte az EU, hogy eladja vagy leírja megmaradt eszközei több mint harmadát, azt követően, hogy fél évvel korábban az orosz OAO Szberbank már megvette a kelet-európai érdekeltségeinek jó részét (köztük a magyarországit is). Az osztrák bank hitelállományának 12 százalékát tartja nyilván nem teljesítőként, a mintegy 1,9 milliárd euróból 1,2 milliárd jut a romániai leányára, ahol a hitelek csaknem harmada bedőlt.
