Számszerű magyarázatot adott az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) arra, miért vetette el az olaszok jó része a február végi parlamenti választáson az eddig követett gazdaságpolitikát és adták szavazatukat egy protestpártnak vagy a könnyítéseket ígérőknek. Tavaly az olasz bruttó hazai termék 2,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest a 2011. évi 0,4 százalékos bővülés után − derül ki az ISTAT pénteken közzétett gyorsmérlegéből −, a GDP-arányos államadósság 120,8 százalékról 127 százalékra nőtt. Utóbbi a legmagasabb arány az adatgyűjtés 1990-es kezdete óta − hasonlóan példátlanul magas az adó- és járulékterhek 44 százalékos aránya (2011-ben 42,6 százalék volt). Brutális látványt nyújt a háztartások fogyasztása is: 4,3 százalékkal visszaesett az előző évi, lényegében stagnálást jelentő 0,1 százalékos plusz után, ezen belül a lakosság főleg a fogyasztási javakra költött kevesebbet (mínusz 7 százalék), a szolgáltatások megúszták 1,4 százalékos csökkenéssel. A szakértői Monti-kormány azt azonban elmondhatja, hogy legfontosabb célját elérte: a deficit/GDP arányt sikerült éppen 3 százalékra leszorítani az egy évvel korábbi 3,8 százalékról.
