BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdokkal többet kapnak a lengyelek

2013. február 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ez életem egyik legboldogabb napja − értékelte az uniós csúcson elérteket a tudósítások szerint Donald Tusk lengyel kormányfő, akinek a számok alapján volt is oka örülni. Lengyelország ugyanis a korábbinál nagyobb szeletet kap a kisebb uniós tortából: míg a 2007−2013-as időszakban 102 milliárd euró jutott neki az uniós keretből, a jövőre induló hétéves időszakban 105,8 milliárdra jogosult. A kohéziós alapokból 72 milliárd euró, a közös agrárpolitika keretében 28,5 milliárd euró folyhat be a varsói kasszába, ha le tudják hívni. A 2020-szal véget érő periódus után Lengyelország a mostani számítások szerint az EU nettó befizetői közé kerülhet − ha folytatja mostani felzárkózását −, nem pedig a nettó kedvezményezettek listáját vezeti majd, mint most. A 2014−2020 közti időszak kínálja az utolsó nagy lehetőséget, hogy felgyorsítsuk a fejlődést és behozzuk lemaradásunkat a fejlettebb országokkal szemben − fogalmazott Bronislaw Komorowski lengyel államfő, hozzátéve: fegyelmezettnek kell lenniük, nem fogyasztásra, hanem a fejlődést szolgáló projektekre kell költeni a pénzt. Várakozások szerint Varsó többet fordíthat majd útépítésre, infrastrukturális, illetve energiaprojektekre − rövid távon pedig a kormányfő megítélésének javítását is szolgálhatja a vastagabb boríték. Tusk népszerűsége elég halvány a közvélemény-kutatások szerint − állítja a dpa német hírügynökség, amely szerint a kormánynak még ebben a hónapban az ellenzék bizalmatlansági indítványával kell szembenéznie.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet