BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikusan leértékelte devizáját Venezuela

2013. február 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentősen leértékelte Venezuela saját devizáját az amerikai dollárral szemben. A régóta várt lépés nagyarányú áremelkedést okozhat a súlyosan importfüggő dél-amerikai országban. Tisztségviselők szerint a dollár fix átváltási árfolyama az eddigi 4,3 bolívarról 6,3 bolívarra változik. A venezuelai fizetőeszköz leértékelését az elemzők hónapok óta várták, bár a szakértők bizonytalanok voltak abban, hogy a caracasi kormány meghozza-e ezt a lépést a rákműtétéből Kubában lábadozó Hugo Chávez elnök távollétében. A legutóbb 2010-ben leértékelt bolívarból mostantól 46,5 százalékkal kell többet adni egy dollárért. Jorge Giordani tervezési és pénzügyminiszter közlése szerint az új árfolyam szerdától lesz érvényben, a korábban megkötött tranzakciókat azonban még az erősebb bolívarárfolyamon zárják le. Az olajexportját dollárban elszámoló venezuelai kormányt, amely az utóbbi időben egyre inkább csak hitelekből tudta fedezni fizetési kötelezettségeit, a leértékelés várhatóan hozzásegíti a költségvetés rendbetételéhez. Elemzők azonban továbbra is túlértékeltnek tartják a bolívart, és gyorsuló inflációra, valamint egyes alapélelmiszerek folytatódó hiányára számítanak.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet