A konzervatív die Welt szombati kommentárja szerint a megállapodás \"bebetonozza a kiadási szerkezetet és a közösségben kialakult viszonyokat\", hiszen a mezőgazdaság támogatására \"továbbra is százmilliárdszámra költik az adófizetők pénzét\". Az újraelosztási gépezet működésén nem sikerült javítani, mert \"az adófizetők lobbija sokkal gyengébb, mint a gazdáké\", holott \"mindenki jól járna, ha több pénz maradna az emberek zsebében\". A kormány- és államfőket csak az érdekelte, hogy otthon ne kelljen túl nagy veszteségről beszámolni, ez pedig \"túl kevés\" - írta a Die Welt.
A szintén konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint a közösségi költségvetési politika \"jó irányba mozdult el\". A brüsszeli csúcs megmutatta, hogy az uniós kiadások visszafogását sürgető David Cameron brit kormányfő \"mégsincs annyira elszigetelt helyzetben, ahogy azt sokan mondják\" - írta a FAZ, hangsúlyozva, hogy \"a nemzeti adósságfékek és a költségvetési szigor fokozásának korában\" nem lehet úgy folytatni a dolgokat, mint a válság előtt. Hozzátették: az EU cselekvőképességét nem rontja a költségvetés méretének csökkentése, de \"még így is túl sok mindent szubvencionál\".
Az egyik legkevésbé jómódú német tartományban, az egykori NDK területén fekvő Mecklenburg-Elő-Pomerániában megjelenő Ostsee Zeitung szerint \"elég egy pillantást vetni Kelet-Európára, hogy megértsük, miért kell elapadnia hosszabb távon a közösségi támogatásoknak (az ugyancsak az egykori NDK területén fekvő) Brandenburgban, Szászországban vagy Türingiában\". Kelet-Európa egyes térségei rendkívül elmaradottak, és az életszínvonal meg sem közelíti azt, amelyet Kelet-Németország az uniós támogatások révén 20 év alatt elért, a támogatások összértéke pedig most csökken, \"ezért logikus, hogy Szászországnak és társainak hátrább kell lépniük\".
A lap hozzátette: a kormányfők súlyos kudarcot vallottak a fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelemben, hiszen csupán 6 milliárd euró pótlólagos forrást irányoztak elő \"ennek az időzített társadalmi bombának a hatástalanítására\", ami édeskevés ahhoz képest, hogy már az 5,5 milliót is meghaladta a fiatalkori munkanélküliek száma, és Görögországban vagy Spanyolországban a fiatalok több mint felének nincs munkája, pedig rugalmasak, beszélnek nyelveket és sokkal jobban képzettek, mint a korábbi nemzedékek.
