Immár a hatodik egymást követő évben Kína a világ első számú aranykitermelője. A kínai aranytermelés ugyanis tavaly 11,66 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel korábbi rekordot. A 2012-es teljesítmény 403 tonna, csaknem százszorosa az 1949-ben elért alig több mint négy tonnának. A több mint 400 tonna közel 83 százalékát az ország tíz legnagyobb aranytermelője, köztük Santung, Honan és Csianghszi tartomány adta. A szakemberek az elmúlt évek eredményét az ágazatnak kedvező, ösztönző központi szabályozóknak tudják be. Korábbi becsült adatok szerint tavaly összesen körülbelül 2700 tonna aranyat termeltek a világ bányáiban, ami másfél százalékos bővülésnek felel meg éves bázison. Kína mögött Ausztrália és az Egyesült Államok végzett a második, illetve a harmadik helyen előbbi 250, utóbbi 230 tonnával. A világ legnagyobb aranyfelhasználójának számító Kínába ugyanakkor tavaly csaknem dupla annyi, 834 tonna arany érkezett hajón, mint 2011-ben. Csak decemberben − ami a 2012-es év legerősebb hónapjának bizonyult − 114 tonnát tett ki a kínai aranyimport, ez közel háromszorosa az előző év azonos időszakáénak.
