A közalkalmazottak fizetésének múlt heti folyósítása után 217 USA-dollár (47 300 forint) maradt a zimbabwei államkasszában − jelentette be sajtótájékoztatóján Tendai Biti pénzügyminiszter. A kormányzati finanszírozás lebénult − tette hozzá −, nem tudjuk teljesíteni a céljainkat. Az egykor Afrika \"kenyereskosaraként\" számon tartott, komoly ásványkincsek fölött is rendelkező Zimbabwe − amely 1980-ig Rhodesia néven brit gyarmat volt − ma a kontinens legszegényebb országai közé tartozik, jórészt Robert Mugabe gazdasági intézkedései miatt. A most 88 éves elnök az ezredforduló környékén hirdette meg azt a politikát, amelynek eredményeként elűzték a sikeresen gazdálkodó fehér farmereket, hogy feketék kezébe adják a modern nagybirtokokat − ez katasztrofális következményekkel járt.
Reuters
Túl a mezőgazdaság és az infrastruktúra összeomlásán a befektetők bizalma is szertefoszlott − emlékeztetett az AFP −, Zimbabwét nemzetközi szankciók sújtották, elmaradtak a Dél-Afrikában egyébként fontos jövedelemforrásnak számító turisták is. Az infláció viszont valószínűtlen méreteket öltött: 2008-ban 230 millió százalékos volt − most az országnak nincs is saját pénzneme, a kormányzat az USA-dollárt használja tranzakcióihoz. Nincs más választásunk, mint hogy a nemzetközi donoroktól kérjünk segítséget − mondta Biti −, miután az országnak arra sincs pénze, hogy lebonyolítsa az idénre tervezett népszavazást az alkotmányról, illetve a választásokat, ami több mint 100 millió dollárba kerülne.
