Nem lesz többé a fények városa Párizs: a környezetvédelmi és energiaügyi miniszter tegnap közzétett rendelete értelmében július 1-jétől éjszakára le kell kapcsolni a világítást a középületekben, a kirakatokban, a házak falán. A nem lakóépületekben egy órával azután kötelező a villanyoltás, hogy az utolsó alkalmazott is elhagyta a helyiségeket, a kirakatok és a reklámok fényeit pedig éjjel egykor kell kikapcsolni, illetve ha az érintett egység ennél tovább tart nyitva, akkor egy órával zárás után. Szabályozzák a lámpagyújtást is: a kirakati világítást reggel 7-től lehet bekapcsolni (ha később kezdenek, akkor egy órával nyitás előtt), a homlokzati reklámok pedig alkonyatkor gyúlhatnak ki − fogalmaz a minisztérium közleménye.
Franciaország Európában elsőként teszi meg ezt a lépést − hangsúlyozta Delphine Batho miniszter −, aminek révén évente két terawattóra elektromos energiát takarítanak meg, ami 750 ezer háztartás fogyasztásának felel meg. Az \"elsötétítés\" alól a helyhatóságok adhatnak felmentést ünnepnapokon, karácsonykor, valamint kivételesen fontos helyi események alkalmával, illetve ha az adott hely a munka törvénykönyvében szabályozott módon rendkívüli idegenforgalmi jelentőséggel bír.
