BUX 137913.44 -1,13 %
OTP 44230 -1,54 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olaszország már elérhette a mélypontot

2013. január 29. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyászos adatokkal fordul a választási kampány hajrájára Olaszország: a fogyasztói bizalom januárban a mélybe süllyedt, a 84,5 pontos érték a legrosszabb az adatgyűjtés kezdete, 1996 januárja óta. Decemberben még 85,7 ponton állt a mutató és az elemzők arra számítottak, hogy most már a 86 pont is összejöhet, miután javult az ország megítélése. A részindexek tanúsága szerint azonban az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) felmérésében megkérdezettek zöme lényegében minden területen romlásra számít a saját, illetve családja helyzetétől a munkanélküliségen át az olasz gazdaság jövőjéig.

A pesszimizmust tovább erősítheti az ISTAT egy másik friss jelentése, amely szerint az infláció tavaly kétszer akkora volt, mint a béremelkedés: az árak átlag 3 százalékkal emelkedtek 2012-ben, miközben az órabérek csak 1,5 százalékkal nőttek; ekkora eltérésre 1995 óta nem volt példa. Az olaszok ezzel is megfizették a szakértői kormány reformjainak árát − azt azonban általában elismerik, hogy személyes helyzetük valószínűleg tovább romlott volna Mario Monti és csapata 15 hónapos munkája nélkül. A múlt évet valószínűleg 3 százalék körüli GDP-arányos hiánnyal zárta az ország − úgy, hogy közben legalább 3 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Olaszországban lassan két éve tart a recesszió (2001 óta a negyedik), és az olasz jegybank január 18-i előrejelzése szerint még 2013-at is 1 százalékos visszaeséssel zárja a gazdaság (tavaly júliusban még csak 0,2 százalékos mínuszt prognosztizáltak).

Szakértők szerint Monti fiskális megszorításai, illetve végül felpuhított munkaerő-piaci lépései arra voltak elegendőek, hogy víz fölött tartsák Olaszországot a 2011-es piaci viharok után (ehhez nagy segítség volt a Mario Draghi korábbi olasz jegybanki kormányzó vezette ECB kiállása is). Akárki kerül hatalomra a február 24−25-i parlamenti választás után − most a baloldali Demokrata Pártnak áll a zászló −, ha nem akarja visszalökni az olasz kötvényeket oda, ahol másfél éve voltak, kénytelen lesz folytatni, sőt mélyíteni a reformokat, mindenekelőtt a hatékonyságot romboló merev munkaerőpiacét.

Az új kormány segítségére lehet a globális feltételek javulása − legalábbis így látja a legnagyobb munkaadói szervezet, a Confindustria kutatócsoportjának havi jelentése. A Centro Syidi szakértői szerint az olasz családok, illetve vállalatok már túlreagálták a válságot, az is inkább megtakarít, akinek volna mit elköltenie, és az sem vesz fel, illetve nem nyújt hitelt, aki megtehetné. Tavaly a negyedik negyedévben a vállalkozások 30,5 százaléka számolt be a feltételek romlásáról, szemben a harmadik negyedévi 26,1 százalékkal. A hitelezés folyamatosan csökken, miközben a kamatok emelkednek: az Euribor fölötti spread rekordszintre, 3,4 pontra nőtt − 2011 első felében még 1,7 volt. Mindennek ellenére a Confindustria szakértői úgy vélik, a recesszió már elérte a mélypontját és ha sikerül stabil többségű kormányt alakítani, amely a reformok mellett a növekedést is célul tűzi ki, akkor az olaszok ebből a gödörből is kikapaszkodnak.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet